Čerstvou kapitánku Špotákovou dojala medaile od oslavenkyně Zátopkové

Armádní sportovci, kteří uspěli na letních olympijských hrách v Londýně, se dočkali odměny od svého nejvyššího velitele. Ministr obrany Alexander Vondra rozdával vyšší hodnosti, vyznamenání i děkovné dopisy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barbora Špotáková s Danou Zátopkovou a trenérem Janem Železným | Zdroj: ČTK

"Hodnost kapitánky, nadporučici inženýrce Barboře Špotákové." ... "Sloužím vlasti."

Sloužím vlasti zaznělo po převzetí povyšovacího dekretu kromě Barbory Špotákové také z úst nově kapitána Ondřeje Synka, poručíka Davida Svobody a nadpraporčíka Jana Štěrby. Všichni čtyři navíc obdrželi i vyznamenání stejně jako Jaroslav Kulhavý a zbylí členové bronzového čtyřkajaku.

Největší potlesk ale sklidila Dana Zátopková, kterou ministr obrany vyznamenal u příležitosti jejích středečních devadesátých narozenin. Stále svěží olympijská vítězka z roku 1952 pak překvapila Barboru Špotákovou, které věnovala malou zlatou medaili.

Přehrát

00:00 / 00:00

Armádní sportovci, kteří uspěli na OH v Londýně, se dočkali povýšení. Špotákovou dojala Zátopková

"Svým dárkem mě úplně odzbrojila. Připravila jsem si dárek pro ni, protože vím, že má zítra devadesáté narozeniny, ale že dostanu já dárek od ní a ještě takový krásný, to jsem vůbec nečekala. Úplně se mi sevřelo hrdlo a nevěděla jsem, co mám říct," říkala dojatá Barbora Špotáková.

Na jedné straně mince je vyryto 'Emil Zátopek, Dana Zátopková, narozeni 19.9.1922'. Na druhé straně jsou olympijské kruhy a nápis 'OH 1952'. Předlohou se stala malá medaile, kterou asi před 40 lety dostala Dana Zátopková, když cestovala se svým manželem.

"Ťopkovi se to taky líbilo a říkali jsme si, že něco takového bychom mohli nechat udělat pro naše mimořádně úspěšné atlety. To by bylo fajn, ti by koukali, že mají opravdu zlatou medaili. Máme nějaký zlatý zub po babičce a kdyby se to dalo dohromady, tak by z toho nějaká medailička mohla vyjít. Nakonec vyšly čtyři, jednu mám já, jednu jsem dala Železnému, jednu má teď Bára a ještě mi jedna zbývá a vím, komu ji asi dám, " vypráví s úsměvem Dana Zátopková.

Prozradit jméno toho, komu dá poslední medaili, ale Dana Zátopková nechtěla. Jen naznačila, že se jedná o českou atletku, která bude příští rok držet už 30 let světový rekord. A zřejmě pro ní bude malá medaile stejně cenná jako pro Braboru Špotákovou.

"Asi poputuje do sejfu, protože tohle je asi cennější, než olympijské zlato, které je vydané ve více kopiích," těšila se Barbora Špotáková.

Alena Benešová, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme