Češi chtějí na juniorském MS v atletice uspět. Sázejí na výškařku Hrubou i čtvrtkařku Vokálovou

Mladé české atlety čeká sportovní vrchol roku. V úterý začne v polské Bydhošti juniorské mistrovství světa a národní tým by se rád přiblížil veleúspěšnému poslednímu šampionátu v americkém Eugene. Ze Spojených států totiž před dvěma lety přivezli zlaté medaile chodkyně Anežka Drahotová a desetibojař Jiří Sýkora.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výškařka Michaela Hrubá | Foto: Getty Images for IAAF

V kategorii juniorů historicky nepatří Česko mezi nějak zvlášť úspěšné země, ale tuto statistiku Drahotová se Sýkorou výrazně poopravili a dokonce zdvojnásobili počet světových titulů pro zemi ve střední Evropě.

Před nimi triumfovali jen oštěpařka Jarmila Jurkovičová a dálkařka Denisa Rosolová. Pak si museli čeští fanoušci na další zlato počkat deset let. Podobný půst snad teď nebude nutný.

Hlavní favoritkou soutěže výškařek v Bydhošti je totiž Michaela Hrubá, která ale minulý týden opouštěla finále evropského šampionátu dospělých s dvanáctým místem a slzami v očích.

Přehrát

00:00 / 00:00

V kategorii juniorů historicky nepatří Česko mezi nějak zvlášť úspěšné země, ale Anežka Drahotová s Jiřím Sýkorou zdvojnásobili počet světových titulů

„Věřím, že po té zkušenosti by zaskákala fantastickou kvalifikaci, ale druhý den už to nebyla ta Míša, co den předtím. Je to pořád osmnáctiletá holka, která se musí naučit závodit dvoukolově. S juniory je to jiné. Kvalifikační limit je podstatně níž, člověk se nemusí žhavit a předvést to nejlepší, co v něm vězí,“ čeká Tomáš Dvořák.

Podle šéftrenéra české reprezentace se Hrubá lépe srovná s juniorskou soutěží v Bydhošti než s absolutní evropskou elitou v Amsterdamu.

„Do finále jim zůstane víc fyzických, ale hlavně psychických sil. Stejně tak Vokálová, která o pár setinek neproklouzla do semifinále, což jí mohlo pomoct. Nicméně závody s juniorkami bude úplně něco jiného,“ mluví bývalý trojnásobný mistr světa v desetiboji o další české osmnáctileté naději Tereze Vokálové.

Té chybělo v Amsterdamu na čtvrtce s překážkami jen třináct setin k postupu do semifinále a při pohledu na startovní listiny světového šampionátu v Polsku jsou před ní tabulkově jen sprinterky ze Spojených států, Jamajky a Japonska.

„Moje největší ambice bude postoupit do finále. Těším se tam a uvidím, jak to dopadne,“ přibližuje Vokálová, možná nástupkyně Zuzany Hejnové.

Přes její výrazné letošní zlepšení by ale k medaili měla mít blíž právě Hrubá, která v kvalifikaci v Amsterdamu bez problémů překonala 192 centimetrů, což by v Polsku mělo na stupně vítězů stačit.

„Těch 192 vypadalo velmi dobře, myslím, že jsem měla i rezervu. I 194 nebo 196 by tam zůstalo,“ myslí ještě výš dorostenecká mistryně světa z loňského roku Hrubá, která se jako jediná z české juniorské výpravy pro Bydhošť podívá i na olympijské hry do Ria.

Jakub Marek, Radek Šamša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme