České mistrovské tituly získali na legendárních Běchovicích Sekyrová s Kocourkem

Už 115. ročník populárního běhu Česká spořitelna Běchovice - Praha odstartoval dnes tradičně u legendárního patníku číslo 13. Právě u něj začala už v roce 1897 tradice nyní nejstaršího silničního běhu v Evropě.

Absolutní stupně vítězů běhu Běchovice-Praha: zleva Milan Kocourek, Elisha Kiprotich Sawe, Jan Kreisinger | Foto: Tereza Jelínková

Narozdíl od loňského ročníku, kdy pršelo, přálo tomu letošnímu počasí. Na startovní listině bylo takřka 1800 jmen, mezi nimi i to největšího českého favorita Milana Kocourka nebo loňské vítězky Ivany Sekyrové. Ta nakonec titul obhájila, když cílovou pásku protnula v čase 36:03.

"Byla jsem dnes nějaká zadýchaná, protože jsem měla před startem strašnou trému, vyčerpala jsem se psychicky. Člověk nechce jakoby zklamat, ale musím říct, že jsem se hezky potrápila. Spokojená jsem ovšem moc," uvedla

Druhá v mistrovské kategorii žen doběhla Petra Kamínková, třetí byla Kristiina Mäki. Na startovní listině nechybělo stejně jako vloni ani jméno české lyžařské reprezentantky Evy Nývltové, která obsadila nepopulární bramborovou pozici - zřejmě i proto, že se na trati musela potýkat se zdravotními problémy.

"Běželo se mi výborně, ale už před závodem jsem měla problémy s nohou. Nicméně nebylo to tak hrozné, tak jsem si říkala, že to bude v pohodě. Nevím, co se stalo, ale najednou to začalo strašně bolet a nemohla jsem běžet, takže od šestého kilometru už to pro mě nebyl závod," vysvětlila.

00:00 / 00:00

Keňský triumf, mistrem ČR Kocourek

Po ženách vyrazili na trať 115. ročníku populárního silničního běhu muži - veteráni a jako poslední potom mistrovské kategorie mužů a juniorů. V absolutním pořadí vyhrál mezi závodníky Keňan Elisha Kiprotich Sawe, který se jako jediný dostal pod hranici třiceti minut, a to o čtyři vteřiny.

Mistrem České republiky pro letošní rok se ale na trati Běchovice - Praha stal český favorit Milan Kocourek, který si přál snad jen lepší výsledný čas.

"Spokojený jsem s tím, že jsem vyhrál mistrovství České republiky, ale chtěl jsem běžet pod třicet minut, což se mi o pět vteřin nepovedlo. Běžel tu africký běžec, který hodně pomáhal v udávání tempa, ale bohužel nebyly síly do ‘Hrdlořezáku‘, kopce, a tam se to ztratilo," konstatoval.

Na trati nejstaršího silničního běhu v Evropě byli k vidění i nadějní junioři a juniorky. Zlatou medaili získala Lada Nováková před Barborou Jíšovou a Terezou Košíkovou.

Stupně vítězů mezi juniory ovládl jediný atletický oddíl, a to ten pardubický. Bronz bral Matěj Trávníček, stříbro Jan Janů a kov nejcennější si s náskokem čtyřiceti vteřin vybojoval Libor Bucifal, pro kterého to byl první mistrovský titul.

"Jsem spokojený na nejvyšší stupneň nebo jak to říct, je to můj první mistrovský titul. Doteď jsem byl maximálně druhý v Bílině na desítce na dráze, takže teď jsem vážně spokojený maximálně, víc už to snad ani nejde," prohlásil.

Závod Běchovice - Praha, mistrovství ČR v silničním běhu (10 km):

Muži: 1. Sawe (Keňa) 29:56, 2. Kocourek 30:05, 3. Kreisinger (oba AK Kroměříž) 30:33, 4. Homoláč (VSK Univerzita Brno) 30:41, 5. Kourek (TJ Nové Město na Moravě) 31:28, 6. Pavlišta (Slovan Liberec) 32:02.

Ženy: 1. Sekyrová (AK Sokolov) 36:03, 2. Kamínková (AK Olomouc) 36:14, 3. Mäki (Hvězda SKP Pardubice) 36:42, 4. Nývltová (AK Olymp Brno) 37:06, 5. Churaňová (TJ Lokomotiva Trutnov) 37:11, 6. Formanová (Hvězda SKP Pardubice) 39:15.

Tereza Jelínková, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít