Český desetibojař Roman Šebrle ukončil svou atletickou kariéru

Devítinásobný zlatý medailista z vrcholných šampionátů, olympijský vítěz z Atén a světový rekordman Roman Šebrle končí svou vrcholovou atletickou kariéru. Český desetibojař to oznámil novinářům dnes odpoledne, důvodem jsou zdravotní problémy, které prý jeho rozhodnutí urychlily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Šebrle | Foto: Tereza Jelínková

„Nekončím ale sportovní kariéru jako takovou, protože sport mě doufám bude provázat celý život. Tak doufám, že se ještě něco najde, v čem bych se mohl etablovat – třeba v golfu. Rozhodnutí ve mně uzrávalo delší dobu a problémy s patou to jenom urychlily,“ vysvětluje Roman Šebrle.

Šebrlemu přitom chybí absolvovat k metě 50 závodů, na kterých by překonal hranici 8000 bodů, pouze jediný úspěšný desetiboj. Ani to ho ale od konce kariéry neodradilo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Roman Šebrle oznámil konec vrcholové atletické kariéry, kvůli zdravotním problémům

„Motivace jsem měl jiné, tohle je jen statistika, na kterou jsem nikdy nehrál. Bylo by to samozřejmě příjemné rozloučit se desetibojem přímo na atletické dráze a aktivně, a když by to byl padesátý desetiboj, byla by to třešnička na dortu – ale není tam motivace, abych šel dál.“

Ve své sbírce má snad všechny úspěchy, o kterých může desetibojař snít. Včetně olympijského zlata, které vybojoval v roce 2004 v Aténách, či devíti zlatých medailí z vrcholných šampionátů.

Jako první desetibojař na světě překonal bájnou hranici 9000 bodů, konkrétně na mítinku v Götzisu dokázal v květnu 2001 dosáhnout na metu 9026 bodů. Tento světový rekord pak držel dalších 11 let, než jej překonal americký desetibojař Ashton Eaton.

Hlava by závodila, ale limituje mě zdraví, lituje desetibojař Šebrle

Číst článek

„Člověk nikdy neplánuje, že bude olympijským vítězem nebo světovým rekordmanem. Velkých úspěchů jsem zažil spoustu, začalo to třeba už prvním vítězstvím v krajském přeboru, pak první medailí na mistrovství republiky… A pak byly úspěchy větší a větší. Nicméně nejtěžší a tím pádem asi i největší úspěch pro mě byl světový rekord a olympiáda. Tyhle dva závody jsou pro mě nezapomenutelné.“

Roman Šebrle nezávodil od olympiády v Londýně. Od loňské přípravy na Hry ho bolela pata a právě ta zásadně přispěla ke konci jeho kariéry. Ale rozhodl se ve chvíli, kdy mu došlo, že už se nestihne uzdravit do mítinku v Kladně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Roman Šebrle ukončil aktivní atletickou kariéru a přemýšlí o své budoucnosti

A co má teď Roman Šebrle v plánu? Nechce se mu přijmout nabídky, aby odešel trénovat do Kataru a nechtěl by to ani doma, protože by to znamenalo ne víc klidu, ale ještě víc času z domova. A že by rovnou začal hrát golf na nejvyšší úrovni?…“Zatím to není v takové fázi, kdy bych mohl být ‚profíkem,‘ protože to chce samozřejmě také trénink a já jsem teď v jednání s několika golfovými resorty,“ dodává Roman Šebrle.

Roman Šebrle také pětkrát po sobě triumfoval v anketě Atlet roku, a to od roku 2002 do roku 2006. V roce 2004 navíc ovládl i anketu Sportovec roku.

Tomáš Kohout, Tereza Jelínková, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme