Čeští atleti bojují o návrat mezi evropskou elitu

Atleti dnes poprvé pro letošek zahájí boj o tituly mistrů Evropy. Čechů se to ale týkat nebude. Jde totiž o soutěže týmové a naši - bohužel - z elitní skupiny loni vypadli. Místo do norského Bergenu se tak vydali do Budapešti s jediným cílem. Zasloužit si postup do nejvyšší ligy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barbora Špotáková (na snímku) skončila v hodu oštěpem druhá za Slovinkou Martinou Ratejovou. | Foto: Tomáš Adamec

Týmové soutěže v atletice nejsou žádnou novinkou. Jenom se jim někdy neprávem nevěnuje dost pozornosti.

I proto se asi rozhodla Evropská atletická asociace změnit zažitý systém dělení na soutěže mužů a žen a loni poprvé vyhlásila boj o evropský titul v kategorii smíšeného týmu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští atleti bojují o návrat mezi evropskou elitu

Sčítají se body za umístění ve disciplínách mužů i žen a platí prosté pravidlo: větší bere - pardon, vítězí. Zrovna to se ale v premiérovém ročníku českému týmu nepovedlo. Naopak. Ze Superligy spadl do ligy první. A cíl pro letošek?

,,Tam musím vyhrát, celá výprava musí vyhrát. Hotovo, tečka. Neexistuje varianta, že nevyhrajeme.“ říkala velmi jednoznačně, přesvědčivě a odhodlaně olympijská vítězka v hodu oštěpěm Barbora Špotáková.

A znělo to tak kategoricky, až to vypadalo, že dodá: když se nám to nepovede, skončím s atletikou.

,,Jinak končím s reprezentací,“ přeháněla, ,, to ne, ale musíme to vzít vážně. Minule jsme spadli o jediný bod a to mě hodně mrzelo,“ prohlásila už vážněji Špotáková.

Vyhrát by měl i Svoboda

Patří do té poloviny výpravy, která bude závodit už dnes. Netradičně - ale přesně v duchu pravidel týmové soutěže - ji čekají jen maximálně čtyři hody oštěpem.

To Petr Svoboda má jiné podmínky. Svých 110 metrů překážek si odběhne tak jako tak, ačkoliv soupeře nebude mít z nejtěžších a měl by jasně vyhrát.

,,Tam v podstatě nebudou ,,ti nejlepší“. Ale dá se běžet rychle, potřebuji další závod, kde doběhnu první a poběžím to, co chci. Potřeboval jsem jeden závod, kde budu s někým závodit. A teď potřebuji závod, kterým si v hlavě utvrdím, že dokážu běžet i sám,“ tvrdí Petr Svoboda.

Radiožurnál má v Budapešti svého reportéra a bude o výsledcích českých atletů informovat.

Tomáš Kohout, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme