Čeští vícebojaři vyhráli mezistátní utkání

Atleti z pěti evropských zemí, konkrétně Španělska, Francie, Nizozemska, Velké Británie a České republiky měřili o tomto víkendu v Praze síly na mezistátním utkání ve vícebojích. Domácí výprava vkládala největší naděje do Adama Sebastiana Helceleta, který obhajoval loňské prvenství. Dvacetiletý mladík nezklamal - předvedl skvělý výkon a kromě celkové triumfu jej mohlo těšit, že získal skalp atletické legendy, olympijského vítěze Romana Šebrleho.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězný český tým desetibojařů | Foto: Tereza Jelínková

Adamu Helceletovi svědčilo domácí prostředí haly Otakara Jandery v pražské Stromovce už první den závodů, kdy výborně zvládl úvodní čtyři disciplíny a dostal se do průběžného vedení. Na sobotní výkony navázal i dnes a s vylepšeným osobním rekordem, který nyní činí 5933 bodů, se postavil na stupínek nejvyšší.

Bodů přitom mohlo být ještě víc, jenomže v závěrečné disciplíně, kilometrovém běhu, jej postihly zdravotní potíže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mezinárodní utkání ve víceboji sledovala Tereza Jelínková

„Nemůžu vůbec dýchat, jako kdybych něco vdechnul. Jsem astmatik, ale doteď jsem s tím problémy neměl. Možná jsem se před tím nějak špatně rozdýchal nebo nevím, tohle mě na závodech ještě nepotkalo," nebyl očividně ve své kůži Helcelet.

Ani ztráta ze závěrečné disciplíny ale nic nezměnila na tom, že v celkovém pořadí porazil kolegu z českého týmu, atletickou legendu Romana Šebrleho. Velký význam tomu ale přisuzovat nechtěl.

„Šel to na půl plynu a v téhle fázi přípravy to ještě od něj není žádný výkon. I když už na to má věk, že už to nebude tak dobré, jako to bývalo. Ale je to určitě příjemné, porazit světového rekordmana," pousmál se dvacetiletý atlet.

Samotný Roman Šebrle si z porážky už vůbec nedělal těžkou hlavu - právě naopak, tradičně prokázal správného sportovního ducha.

Roman Šebrle | Foto: Tereza Jelínková

„Adam je super talent a zaplať pánbů za něj, že v České republice roste další vícebojař, který by mohl sahat po medailích. Osm a půl v jeho silách určitě bude, ne-li už letos, z toho mám radost. Vždyť mně je osmatřicet, je to smutné, že to nepřišlo už dřív! Oslavujme to a nedělejme z toho moji porážku," smál se olympijský vítěz z Atén.

Znovu se oba borci střetnou za 14 dní, kdy se koná vícebojařské mistrovství republiky.

„Forma půjde nahoru jak jemu, tak mně, takže by to mohlo být zajímavé," těší se už teď na další měření sil Adam Helcelet, a Roman Šebrle jen souhlasně přikyvuje hlavou.

„Určitě by mi to mělo trošku vyběhnout. Adam už je rozzávoděný, takže je ve formě. Já věřím, že mně to vyleze, záleží na tom o kolik, a že to na republice bude aspoň boj. Ať to nemá úplně zadarmo," říká s úsměvem na adresu svého dnešního přemožitele Roman Šebrle.

Martin Charvát, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme