ČR má z HMS v atletice medaili! Běžec Holuša vybojoval stříbro

Česká výprava získala na Halovém mistrovství světa v atletice první a také poslední medaili. Vybojoval ji v tureckém Istanbulu Jakub Holuša v běhu na osm set metrů. Na vítězného Etiopana Mohammeda Amana ztratil 23 setin sekundy.

Jakub Holuša (vlevo) se stříbrnou medailí, kterou na MS v Istanbulu vybojoval na trati 800 metrů | Zdroj: Reuters

Holuša startoval z druhé dráhy a hned po pravici měl největšího favorita na medaili, Poláka Adama Kszczota. Krátce po startu a seběhnutí všech závodníků se usadil na prvním místě, kde takticky vyčkával, kdo se ujme tempa.

Závod rozběhl právě Kszczot, Holuša si pohlídal, aby ho žádný ze soupeřů nezavřel na vnitřním okraji, ale i tak se propadl na čtvrté místo. "Mně bylo tempo úplně jedno, když za to vzal, tak mi došlo, že závod se dělí na ty, co na to mají, a co ne," popisoval Holuša.

00:00 / 00:00

S Jakubem Holušou mluvil přímo v Istanbulu Petr Kadeřábek

Po 400 metrech se netradičně vnitřní dráhou a pár dlouhými skoky dostal před Brita Osagie. Asi na 700 metrech začal tuhnout do té doby bez problémů běžící Kszczot, přehnal se přes něj pozdější vítěz Aman a v náběhu do cílové rovinky také Holuša. "Škoda, že když tuhnul, tak jsem nebyl více vpředu, v hale rozhoduje každý okamžik," na moment zalitoval Holuša.

Do cíle doběhl se zřejmým odstupem od Amana a také viditelně před nakonec třetím Britem.

"Přijde mi to až nemožné, já jsem tak šťastný, že to ani nejde popsat," říkal v rozhovoru pro Radiožurnál Jakub Holuša. "Cítil jsem, že tu mám velkou formu a tím, že vypadl Marcin Lewandovski, tak ta šance byla ještě větší."

"Je to zadostiučinění za 4 roky dřiny, udělat na osmistovce na mistrovství světa stříbro, k tomu nemám, co dodat. Snad už jen to vylepšit tím zlatem ... Ale to jsou takové řeči, je to pro mě nepopsatelný zážitek a také velký kopanec pracovat na sobě a dál se vyvíjet," sálala z Holuši velká radost.

Martin Charvát, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít