Čtyřicet let od rekordu Fibingerové. Přitom jsem málem odešla z haly, vzpomíná bývalá koulařka

V atletických tabulkách můžeme najít několik světových rekordů, které vydržely z minulého století, ale jen jednomu je už 40 let. Nejstarší maximum vytvořila v jablonecké hale koulařka Helena Fibingerová vrhem dlouhým 22 metrů a 50 centimetrů, což je dodnes výkon daleko za hranicemi nejlepších závodnic. Přitom málem vůbec nevrhala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hala atletika Ostrava | Zdroj: ČTK

Při pohledu na letošní světové tabulky a vedoucí Američanku Saundersovou s 19 metry a 10 centimetry je to až neuvěřitelný rozdíl. Helena Fibingerová závodila v letech, kdy se hodně mluvilo o státem řízeném dopingu ve východoevropských zemích, ale mistryně světa z roku 1983 rezolutně popírá, že by někdy zakázané látky užívala. A moc ráda vzpomíná na 19. února 1977.

„Mně ten den se sešlo absolutně všechno. Koulařský kruh byl v sevření diváků,“ vzpomíná bývalá koulařka. Přesto si ten den „užila" hned několik stresových momentů a chvíli to vypadalo, že do závodu ani nenastoupí. Koulařský sektor se totiž jednak protínal s výškařským, kde se také závodilo a za druhé trenér Heleny Fibingerové chtěl posunout vrhačský kruh o něco dál od diváků.

Přehrát

00:00 / 00:00

„Měla jsem tehdy skvělou formu,“ vzpomíná Helena Fibingerová

„Neuvěřitelně jsem se vztekala. Byla jsem nažhavená a měla skvělou formu,“ říká Fibingerová, která už přitom zlostí chtěla z haly odejít. „Pak mě ale organizátoři tahali zpátky,“ dodává. Přemluvit se nakonec nechala a udělala dobře. Výkon 22 metrů a 50 centimetrů je dodnes nedostižnou metou.

Česká koulařka přitom svůj rekord trochu mohla tušit dopředu. „Dařilo se mi také na předchozích mítincích v Ostravě a Budapešti,“ uvádí. Už tam totiž házela mezi 21 až 22 metry. Její halový rekord z Jablonce je nejstarším stále platným maximem v oficiálních atletických disciplínách.

Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme