Desetibojař Helcelet se uzdravil a soustředí na splnění limitu pro start na MS v Pekingu

Česká republika jako bývalá desetibojařská velmoc v posledních letech dost strádá. Po světových titulech a rekordech Roberta Změlíka, Tomáše Dvořáka a Romana Šebrleho stále čeká domácí atletika na jejich nástupce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Sebastián Helcelet | Foto: Tereza Jelínková

Už několikrát to vypadalo, že v mládežnických kategoriích roste další šampion, ale mezi dospělými se zatím nikdo neprosadil.

Nejvýraznější výkony z českých vícebojařů předvádí v posledních letech Adam Sebastian Helcelet. Teprve třiadvacetiletý závodník vedl před březnovým halovým mistrovstvím Evropy tabulky starého kontinentu, ale tuto pozici v pražské O2 areně nepotvrdil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Desetibojař Adam Sebastian Helcelet vyléčil zranění achilovky a soustředí se na splnění limitu pro start na mistrovství světa v Pekingu

Skončil až na 5. místě, ale už tehdy závodil se zdravotním problémem. Zánět v achillovce si sedmibojem ještě zhoršil a to mu hodně změnilo přípravu na letní sezonu. Teď už je ale opět plný optimismu.

„Vypadá to dobře, nebolí mě to a začínám trénovat normálně. Ještě jsem netrénoval v tretrách skokanské disciplíny. Postupně budeme přidávat a 26. července půjdu víceboj v Anglii a druhou šancí je mistrovství Belgie,“ přemýšlí nadějný český desetibojař o možnostech, kde by mohl splnit limit pro srpnové mistrovství světa v Pekingu.

Ten je 8075 bodů, což je zhruba 200 bodů za Helceltovým osobním rekordem, takže věří, že se po zranění dal natolik do kupy, aby se na vrchol sezony v Číně probojoval.

„V tuhle chvíli to vidím dobře. Když to nebude bolet, tak to nebude problém. Důležité je, abych byl stoprocentní. Jinak to nemá cenu ani zkoušet,“ popisuje Adam Sebastian Helcelet své aktuální rozpoložení.

Hejnová i Špotáková si vylepšily sezonní maxima, ovládly mítink v Paříži

Číst článek

Velkým otazníkem tedy je, jak se mu bude dařit po dlouhé pauze v bězích a skocích. Ale jisté je, že vrhačské disciplíny - koule, oštěp, disk - u něj jsou na ještě lepší úrovni než před zraněním.

„Musel jsem něco dělat, protože bych se jinak zbláznil. Tři měsíce jsem protrpěl a jsem rád, že jsem mohl chodit alespoň vrhy. Mohl jsem se zlepšit v oštěpu, disku i kouli,“ těší českého vícebojaře, který před dvěma lety vybojoval bronzovou medaili na evropském šampionátu do třiadvaceti let.

Dobře ale je, že se na něj tlačí loňský juniorský mistr světa Jiří Sýkora, a tak by zvýšená konkurence mohla alespoň přiblížit český desetiboj místům, kam patřil za dob Změlíka, Dvořáka a Šebrleho.

Vojtěch Bureš, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme