Desetibojař Helcelet skončil na ME do 23 let čtvrtý

Český desetibojař Adam Sebastian Helcelet obsadil na mistrovství Evropy atletů do 23 let nepopulární čtvrté místo, přičemž podal výkon těsně pod hranicí 8000 bodů, kterou chtěl překonat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: David Kubíček

Helcelet si vedl po celou soutěž velmi dobře a útočil na překonání osmitisícové hranice. Jenomže v dramatickém závěru už do pořadí na stupních vítězů nepromluvil a o tři body zaostal na konečném čtvrtém místě za svým osobním rekordem, který má hodnotu 7969 bodů.

Motivaci získat osm tisíc a více bodů měl Helcelet i z jiného důvodu než jen proto, že by se stal osmým mužem české historie, který magickou hranici překonal. Toto číslo je totiž zároveň mírnějším limitem pro účast na mistrovství světa v Tegu.

„Čtvrté místo je pěkné. Sice jsem chtěl doma divákům ukázat, že na tu medaili mám, ale nepovedlo se. Na patnáctistovku už jsem se nedokázal nahecovat, nebo spíš se kousnout. To už nešlo. Chyba ale byla v disku, pak už se to se mnou vezlo,“ popsal Helcelet.

Prvenství mezi mladými desetibojaři nakonec získal Thomas Van Der Plaetsen z Belgie, který ziskem 8157 bodů porazil jen velmi těsně druhého Bělorusa Uduarda Michona. Boj o třetí místo prohrál Adam Helcelet s Mihailem Dudasem ze Srbska.

Českého desetibojaře tak v Ostravě potěšily alespoň tři osobní rekordy – v běhu na 100 metrů a 110 metrů překážek a také v hodu oštěpem.

Finále běhu na 800 metrů ovládli na atletickém oválu favorité – mezi muži Polák Adam Kszczot, mezi ženami kralovala Jelena Aržakovová z Ruska, která se jako jediná dostala pod dvouminutovou hranici. Druhé zlato může přidat ještě v běhu na 1500 metrů.

Skvělé výkony dnes předvedly kladivářky Kateřina Šafránková a Tereza Králová. Hned v prvním hodu se jim oběma podařilo překonat kvalifikační limit a v zítřejším finále mohou pomýšlet na nejvyšší příčky.

Dále postoupili rovněž překážkáři Martin Mazáč a Petr Peňáz a sprinter Pavel Maslák. Skončili naopak překážkář Tomáš Kavka, koulařka Markéta Červenková a kladivářka Kristýna Kroužková.

Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme