Etiopan Bekele zaběhl 2. nejrychlejší maraton historie. Za rekordem zaostal o 6 sekund

Kenenisa Bekele mohl být prvním mužem v historii držícím rekordy na 5 kilometrů, 10 kilometrů i na maratonské trati. Nevyšlo mu to o pár metrů. Na berlínském maratonu v napínavém Keňana Kipsanga, dva roky staré maximum ale nepokořil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle časomíry v cílové bráně pokořil Bekele čas dvou hodin a 3 minut. Oficiální měření mu ale pár sekudn přidalo | Foto: Reuters

Maraton v Berlíně patří mezi ty nejrychlejší na světě. Před dvěma lety se v Německu Keňan Dennis Kimetto poprvé v historii dostal časem pod dvě hodiny a tři minuty.

Právě hodnota 2:03:57 byla cílem letošních favoritů. Ze skupiny Afričanů se nakonec oddělili dva. Keňan Wilson Kipsang a Etiopan Kenenisa Bekele. Oba zkušení 34letí maratonci, Bekele navíc běžel jako aktuální držitel světového rekordu na 5 a 10 kilometrů.

Dva roky starý výkon dlouho naháněl především Kipsang, který se na mezičasech několikrát světový rekord překonal, s přibývajícími kilometry ale začal po sekundách ztrácet. Toho využil Bekele, který stáhl malou ztrátu a od 38. kilometru běželi oba favorité spolu.

Rozhodující nástup přišel kilometr před cílem. Bekele připomněl, že je skvělý i na kratších tratích a nástupem keňského konkurenta utrhl. Proběhl Braniborskou branou a pospíchal k cíli, světový rekord ale nestihl.

Páskou proběhl v čase dvě hodiny, tři minuty a tři sekundy, zaznamenal tak druhý nejrychlejší maratonský čas všech dob.

Berlínský maraton byl pro 34letého Kenenisu Bekeleho vrcholem letošní atletické sezony. Kvůli zranění a následnému nesplnění kvalifikačních kritérií totiž nemohl Etiopii reprezentovat na olympijských hrách v Riu.

Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme