Halová atletická sezóna se chystá na svůj vrchol v Dauhá

Halová atletická sezóna pomalu končí. Jejím vrcholem bude světový šampionát, který začíná za 10 dní v katarském Dauhá. Už teď je jisté, že to bude nezvyklý šampionát v nezvyklé atletické zimě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lucie Škrobáková a. Petr Svoboda | Zdroj: ČTK

Důvod odlišnosti v porovnání s minulými roky je nasnadě. Zimní olympijské hry na 14 dní vyblokovaly některé mítinky a závody, i proto ještě agentury z celého světa nezaznamenaly v žádné z disciplín zlepšení světového maxima.

I když posun tu přeci jen je, jak říká atletický manažer Alfons Juck: „Ale padly evropské rekordy, a to je zajímavé. Španěl Sanchez je takovým objevem halové sezóny, když zaběhl evropské rekordy na dva i tři kilometry a možná bude schopen držet krok i s Afričany. Takže se to soustředí hlavně na ty střední běhy a na technické disciplíny, které mají v halách kvalitní podmínky."

Přehrát

00:00 / 00:00

Halová atletická sezóna se chystá na svůj vrchol v Dauhá

Juck ale brzy očekává zlepšení i světových maxim: „Proto můžeme vidět opět Jelenu Isinbajevovou útočit na světové rekordy, Blanka Vlašičová útočí na světový rekord ve skoku do výšky, Australan Steve Hooker si myslí, že by mohl útočit na výkony Sergeje Bubky ve skoku o tyči, takže si musíme ještě počkat na mistrovství světa v Dauhá. Ale atletika je v každém případě tady a ukazují se některé zajímavé disciplíny i do té letní sezóny, věří Alfons Juck"

V halové sezóně bychom tedy podle něj na světový rekord neměli dlouho čekat: „Jsem přesvědčený, že pokud světový rekord nepadne dřív, tak v Dauhá určitě. Ať už to bude Jelena Isinbajevová nebo Blanka Vlašičová. Jinak velmi kvalitní disciplínou bude například sedmiboj mužů i pětiboj žen, kde se sejdou všichni nejlepší na světě. Tam skoro nikdo nechybí a Bryan Clay i Trey Hardee si brousí zuby na světový rekord Dana O´Briena z roku 1993, takže tam ještě můžeme čekat velké věci."

Venku tepleji než v hale

Halové mistrovství v Dauhá bude mít jedno unikum: „Bude to zvláštní šampionát, protože venku bude možná tepleji než v té hale, ale technické podmínky pro atlety budou na nejvyšší možné úrovni a ti, kdo se dobře připraví a budou mít formu, budou moci dosáhnout skvělých výkonů. Já jsem přesvědčený, že minimálně jeden světový rekord tam padne," připomíná Alfons Juck specifika katarského šampionátu.

Obrovská hala stojí prakticky na poušti, v zemi, kde atletika není nejpopulárnějším sportem. Pořadatelé ale dělají vše proto, aby se kapacita pro 50000 diváků naplnila. Před touto kulisou bude o své místo na výsluní bojovat i dvacítka českých atletů v čele s Petrem Svobodou.

Toho řadí Alfons Juck k největším favoritům: „Petr Svoboda je zatím v české halové atletické sezóně největším lídrem. Nejen proto, že zlepšil rekordy na 60 metrů překážek, ale i proto, že dokáže vyhrávat mítinky," říká.

Při chválení ale nezůstává jen u Svobody: „Musíme zmínit i velké zlepšení Jakuba Holuše, stejně jako Denisy Rosolové. Nahoru jdou i skokani o tyči. Jiřina Ptáčníková nebo i Michal Balner, který se zlepšil, takže je tam před letní sezónou i mistrovstvím Evropy hodně dobrých signálů, které pro českou atletiku hodně znamenají."

To už se ale ve svých úvahách dostává Alfons Juck příliš daleko. Nyní bude pozornost atletického světa upřena do Dauhá, kde 12. března začíná halové mistrovství světa.

Martin Hlucháň, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme