Hejnová vyhrála závod Diamantové ligy, Rosolová druhá

Čtyři sta metrů na oválu v norském Oslu v rámci Diamantové ligy byla ideální vzdálenost pro české atletky. Nejprva Zuzana Hejnová zvítězila v běhu přes překážky, poté Denisa Rosolová vybojovala na hladké čtvrtce druhé místo. Mezi výškaři byl Jaroslav Bába čtvrtý, nezvládl postupnou výšku 228 centimetrů.

V běhu žen na 400 metrů zvítězila Češka Denisa Rosolová časem 50.85

V běhu žen na 400 metrů zvítězila Češka Denisa Rosolová časem 50.85 | Foto: Tomáš Adamec

Hejnová předvedla suverénní výkon, když v cíli byla o čtyři desetiny sekundy dříve, než druhá Britka Perry Shakesová-Draytonová. Časem 54,38 byla přitom o 13 setin sekundy pomalejší než o víkendu v Eugene. Celkově jí chybělo čtvrt sekundy na vlastní, tedy i český rekord.

To Rosolová začala hladkou čtvrtku pomaleji než soupeřky, v závěrečné rovince se ale dostala před v páté dráze běžící Jamajčanku Novlen Williamsovou, i přesto ale pouze koukala na záda první Amantle Montshoové z Botswany. Za zaběhla čas 50,10, ke kterému se Rosolová ve své kariéře ještě ani nepřiblížila. Vždyť jejím rekordem je 50,84 z tohoto roku z Ostravy.

Jaroslav Bába skákal ve výškařském sektoru suverénně a bez chyby až do výšky 228 centimetrů. Pak začalo čím dál hustěji pršet, a Bába nezvládl stejně jako většina startovního pole ani jeden bezchybný pokus. Ani jeden úspěšný pokus neměl Rus Ivan Uchov, který se nedostal přes výšku 215 centimetrů.

Mezi oštěpaři neměl Petr Frydrych čtyři série příliš štěstí. Ovšem nehází se na průměr, ale na jeden nejdelší hod. Ten se mu povedl v páté sérii, kdy poslal náčiní 81 metrů a 9 centimetrů od konce rozběžiště. Díky tomu se posunul na dělené první místo v závodech Diamantové ligy - stejně bodů z uplynulých závodů mají i Fin Pitkämäki i Jihoafričan Oosthuizen.

Největší očekávání měli sportovní fanoušci v Usainu Boltovi, který běžel závod na 200 metrů. Pokud doufali v těsný závod, přišli zbytečně, protože rozdíl mezi vítězným Boltem a druhým Norem Saidy Nourem byl více než půl sekundy. Boltův čas: 19,86 sekund.