HME: Maslák má zlato! Čtvrtkařské štafety žen i mužů vybojovaly bronz

Český čtvrtkař Pavel Maslák si na halovém mistrovství Evropy v Göteborgu doběhl pro zlatou medaili v novém národním rekordu 45,66 sekundy. Bronz vybojovala česká štafeta žen na 4x400 metrů. Štafeta českých čtvrtkařů doběhla na čtvrtém místě, jury ale nakonec rozhodla o diskvalifikaci Poláků a Češi díky tomu berou stejně jako jejich kolegyně bronzové medaile.

Pavel Maslák

Pavel Maslák | Zdroj: ČTK

Pavel Maslák šel za vítězstvím od první chvíle, kdy ze startovních bloků vyletěl jako blesk, a během prvních 100 metrů předběhl svého největšího soupeře Pavla Trenichina z Ruska. Při souběhu šel Maslák na první místo a byť Rus hodně natahoval krok, český sprinter se držel suverénně na čele a v závěru ještě zrychlil.

Druhý skončil Brit Nigel Levine před třetím Pavlem Trenichinem z Ruska. Rus byl ale pro vyšlápnutí z dráhy diskvalifikován a bronz připadl Volodymyru Burakovovi z Ukrajiny.

Bál jsem se kolizí, těm jsem se naštěstí vyhnul, zářil zlatý Maslák

V Göteborgu tak Maslák splnil oba své cíle - získat zlatou medaili a vylepšit český rekord. Ze svého vlastního maxima z loňského Gentu ubral plných 48 setin sekundy.

Běžkyně Denisa Rosolová, Jitka Bartoničková, Lenka Masná a Zuzana Hejnová získaly bronzové medaile ve štafetě na 4x400 metrů časem 3:28,49 minuty. Vyhrály Britky před Ruskami.

Bronzová česká štafeta na 4x400 metrů | Foto: ČTK/AP

Štafeta mužů Daniel Němeček, Josef Prorok, Petr Lichý a Pavel Maslák své ženské kolegyně napodobila. V závodu na 4x400 metrů doběhla na čtvrtém místě, kvůli strkanici ale byli diskvalifikováni původně třetí Poláci a Češi se v pořadí posunuli na bronzovou příčku. Vyhráli Britové před ruskými běžci.

Celkem vybojovala česká výprava v Göteborgu pět medailí, což je o jednu víc než před dvěma lety v Paříži. Kromě zlata Masláka a čtvrtkařských bronzů získali bronzové medaile v sobotu výškař Bába a koulař Prášil.

Rosolová s Hejnovou nezachytily tempo soupeřek

Individuální medaili Hejnová s Rosolovou nezískaly. Ve finále čtvrtky skončila Hejnová čtvrtá a Rosolová, obhájkyně zlata z Paříže, až pátá. Sedmibojaři Adamu Sebastienu Helceletovi unikla bronzová medaile o pouhé čtyři body, tyčkař Kudlička skončil pátý.

Rosolová s Hejnovou bohužel nezachytily ostrý nástup svých soupeřek hned po startu a po prvním kole se pohybovaly na chvostu startovního pole, navíc v náběhu do druhého kola došlo mezi nimi k drobné kolizi, která obě Češky vyhodila z tempa. Útok ze zadních pozic v cílové rovince pak už byl marný, i když Hejnová se na nakonec bronzovou Švédku Hjelmerovou mohutně dotahovala.

00:00 / 00:00

Rozhovor Miroslava Augustina se Zuzanou Hejnovou a Denisou Rosolovou po finále čtvrtky

Zuzaně Hejnové, která si v semifinále čtvrtky vylepšila halový osobní rekord, chybělo ke třetímu místu osm setin sekundy. Hjelmerová se kromě bronzové medaile radovala také z nového národního rekordu.

Zvítězila Britka Shakesová-Draytonová před krajankou Childovou. České sprinterky si mohou spravit chuť v podvečerních štafetách.

„Spokojená určitě nejsem, chtěla jsem medaili, ale co nadělám, byla mi vylosovaná tahle dráha, s tím člověk nic neudělá. Bohužel, jak se potvrdilo, vnější dráhy jsou mnohem výhodnější,“ litovala Zuzana Hejnová.

Sedmibojař Helcelet skončil o čtyři body čtvrtý

Sedmibojař Adam Sebastian Helcelet nakonec medaili nevybojoval, se 6095 body mu ale bronz unikl o pouhé čtyři body. V běhu na 60 metrů překážek si připsal šestý čas, v tyčce překonal rovných pět metrů a byl na průběžném třetím místě.

V závěrečném běhu na 1000 metrů ale o medaili přišel a bronz si tak ze Švédska odveze Srb Michail Dudaš. Titul získal Nizozemec Eelco Sintnicolaas v národním rekordu 6372 bodů, který druhého Francouze Kevina Mayera porazil o 75 bodů.

Rozhovor reportéra Českého rozhlasu Miroslava Augustina s vícebojařem Adamem Sebastianem Helceletem

„Čtyři body, to je fakt strašně malinko. I když jsem se hecnul na ten kilák, tak to stejně nestačilo a bude mě to mrzet. I když osobní rekord na takhle velké akci je krásný,“ řekl zklamaný český sedmibojař s tím, že rozhodující čtyři body ztratil v běhu na 60 metrů překážek, ve vrhu koulí a ve skoku vysokém.

Tyčkař Jan Kudlička finále trochu protaktizoval a mohou ho mrzet vynechané pokusy na výšce 576 centimetrů. S výkonem o 5 centimetrů horším skončil nakonec Kudlička pátý. 601 centimetrů překonal vítězný Francouz Renaud Lavillenie.

Halové mistrovství Evropy v atletice v Göteborgu:

Finále:

Muži:
400 m: 1. Maslák (ČR) 45,66 - český rekord, 2. Levine (Brit.) 46,21, 3. Burakov (Ukr.) 46,79,
800 m: 1. Kszczot (Pol.) 1:48,69, 2. López (Šp.) 1:49,31, 3. Mohammed (Brit.) 1:49,60,
1500 m: 1. Mekhissi-Benabbad (Fr.) 3:37,17, 2. Özbilen (Tur.) 3:37,22, 3. Denissel (Fr.) 3:37,70,
tyč: 1. Lavillenie (Fr.) 601, 2. Otto 576, 3. Mohr (oba Něm.) 576, ...5. Kudlička (ČR) 571,
dálka: 1. Meňkov (Rus.) 831, 2. Tornéus (Švéd.) 829, 3. Reif (Něm.) 807,
sedmiboj: 1. Sintnicolaas (Niz.) 6372 b. (60 m: 6,88 - dálka: 761 - koule: 14,11 - výška: 202 - 60 m př.: 7,91 - tyč: 540 - 1000 m: 2:38,73), 2. Mayer (Fr.) 6297, 3. Dudaš (Srb.) 6099, 4. Helcelet (ČR) 6095 (7,07 - 749 - 14,48 - 202 - 8,06 - 500 - 2:42,26),
4x400 m: 1. Británie (Bingham, Buck, Levine, Strachan) 3:05,78, 2. Rusko 3:06,96, 3. ČR (Němeček, Prorok, Lichý, Maslák) 3:07,64.

Ženy:
60 m: 1. Najmovová (Bulh.) 7,10, 2. Rjemjeňová (Ukr.) 7,10, 3. Soumaréová (Fr.) 7,11,
400 m: 1. Shakesová-Draytonová 50,85, 2. Childová (obě Brit.) 51,45, 3. Hjelmerová (Švéd.) 52,04, 4. Hejnová 52,12, 5. Rosolová (obě ČR) 52,71,
800 m: 1. Lupuová (Ukr.) 2:00,26, 2. Kotulská (Rus.) 2:00,98, 3. Arzamasovová (Běl.) 2:01,21,
3000 m: 1. Moreirová (Portug.) 8:58,50, 2. Harrerová (Něm.) 9:00,50, 3. Brittonová (Ir.) 9:00,54,
výška: 1. Beitiaová (Šp.) 199, 2. Jungmarková 196, 3. Greenová-Tregarová (obě Švéd.) 196,
trojskok: 1. Saladuhová (Ukr.) 14,88, 2. Gumenjuková (Rus.) 14,30, 3. La Mantiaová (It.) 14,26,
koule: 1. Schwanitzová (Něm.) 19,25, 2. Kolodková (Rus.) 19,04, 3. Kopecová (Běl.) 18,85,
4x400 m: 1. Británie (Childová, Coxová, Ohuruoguová, Shakesová-Draytonová) 3:27,56, 2. Rusko 3:28,18, 3. ČR (Rosolová, Bartoničková, Masná, Hejnová) 3:28,49.