Jamajský sprinter Carter prý v Pekingu 2008 dopoval, o zlato může přijít i Bolt

Na olympijských hrách v Pekingu podle agentury Reuters dopoval i jamajský sprinter Nesta Carter, člen vítězné štafety na 4x100 metrů. Pokud nález potvrdí i analýza B vzorku, mohou o zlatou medaili přijít i tři jeho kolegové, včetně Usaina Bolta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Usain Bolt v cíli s fanoušky a fotografy | Foto: Česká sportovní

Letos třicetiletý Nesta Carter měl podle zdrojů agentury Reuters ve zpětně testovaném vzorku z roku 2008 stopy stimulantu metylhexanaminu, který byl v té době na seznamu zakázaných látek. Pro potvrzení dopingového nálezu je ale třeba ještě analýza vzorku B.

Na olympijských hrách v Pekingu byl Carter členem vítězné štafety spolu Usainem Boltem, Asavou Powellem a Michaelem Fraterem. V případě, že se doping Cartera prokáže a jeho výsledky budou anulovány, přijdou o zlato všichni čtyři sprinteři.

Carter běhal za jamajskou štafetu dlouhodobě. Olympijské zlato má i z Londýna 2012, je také mistrem světa z posledních tří šampionátů.

Metylhexanamin je látka, která byla v minulosti součástí přípravků na uvolnění ucpaného nosu a dodnes je obsažena v některých potravinových doplňcích. Na seznamu zakázaných byl do roku 2011, pak ho Světová antidopingová agentura zařadila mezi látky, jejichž užití lze vysvětlit.

Ověřování vzorků z předchozích dvou olympiád v laboratoři WADA v Lausanne by mělo v nejbližších dnech skončit. Dosud odhalilo ve vzorcích z Pekingu 32 pozitivních výsledků v šesti disciplínách u zástupců z 12 zemí. V londýnských vzorcích je 23 pozitivních testů, největší část je z Ruska.

Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme