Jsem šťastný za všechny, kteří mi věřili, zářil světový rekordman Eaton

Američan Ashton Eaton překonal vlastní světový rekord. Před závěrečným během na 1500 metrů měl v Pekingu téměř jistý titul mistra, ale sedmadvacetiletý rodák z Oregonu chtěl víc a to se mu povedlo. Výkonem 9045 bodů pokořil maximum o 6 bodů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký desetibojař Ashton Eaton vytvořil na mistrovství světa v Pekingu světový rekord 9045 bodů

Americký desetibojař Ashton Eaton vytvořil na mistrovství světa v Pekingu světový rekord 9045 bodů | Zdroj: ČTK

Od začátku patnáctistovky to přitom vypadalo, že se za rekordem Američan honit nebude.

První dvě kola nasvědčovala času kolem 4:30 minuty, v poslední čtvrtce předvedl heroický výkon a cílem proběhl v čase 4:17,52 sekundy, a pod požadovanou hranici se tak dostal o titěrných 8 desetin.

„Hlavně jsem začátek rozběhl moc pomalu. Při náběhu do posledního kola jsem věděl, že musím pořádně zrychlit. To je hlavní důvod, proč jsem to se světovým rekordem moc dobře neviděl,“ přiznal rozjásaný Eaton za cílem poslední disciplíny desetiboje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Americký desetibojař Ashton Eaton vytvořil na mistrovství světa v Pekingu světový rekord výkonem 9045 bodů

Jakmile se trochu vzpamatoval, běžel hned za svou ženou, stříbrnou sedmibojařkou zdejšího šampionátu, aby ji objal.

„Jsem šťastný nejen za sebe, ale především za lidi, kteří mi věřili. Za rodinu, přátelé, moji ženu a spoustu dalších. Vždycky, když vám někdo věří, tak vám to zvedne sebevědomí. Bez nich bych rozhodně něco tak skvělého nedokázal. Nedělám to pro sebe, ale pro lidi, kteří jsou mi nablízku.“

A americký vícebojař v Ptačím hnízdě hlavně ukázal, že je obrovský bojovník.

Desetibojaři ze Spojených států měli vždy problémy se závěrečným během na 1500 metrů. Jak O'Brien, Huffins nebo Clay, nikdo z nich se neuměl v poslední disciplíně takzvaně zmáčknout, ale Eaton právě v tom své reprezentační předchůdce převyšuje.

A přestože po závodě mluvil o extrémně těžkých klimatických podmínkách na dvoudenní soutěž, atmosféru v Číně si pochvaloval. Nechtěl ani srovnávat svůj bývalý rekord z domácího šampionátu v Eugene a nový z Pekingu.

Americký desetibojař Ashton Eaton vytvořil na mistrovství světa v Pekingu světový rekord 9045 bodů | Foto: ČTK/AP

„Nezáleží na tom, kde rekord překonáte, něco takového je výjimečné všude,“ usmál se Eaton.

A tak mimozemšťan, jak o něm mluvil po závodě jedenáctý muž desetiboje Adam Sebastian Helcelet, nejenže před třemi lety vzal Romanu Šeberlemu světový rekord, v sobotním dusném pekingském večeru vzal Tomáši Dvořákovi i 14 let starý rekord šampionátu z Edmontonu.

Američan tak dominuje všem různým tabulkám a fanoušci mají jasno o tom, kdo ho může překonat - leda potomek manželů Eatonových.

„Třeba budou dobře hrát na housle,“ směje se Ashton Eaton, i když geneticky by měly mít děti světového vícebojařského páru oproti svým vrstevníkům ideální atletické dispozice.

Vojtěch Bureš, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme