Kauza kolem dopingu drasticky poškozuje obraz atletiky, říká Libor Varhaník

Mezinárodní atletická federace striktně odmítá obvinění z rozšíření dopingu. Německá televize ARD a britský list Sunday Times zveřejnily informace o údajně podezřelých krevních vzorcích, údaje měly získat z databáze IAAF. Podle prohlášení Mezinárodní federace ale bez jejího vědomí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libor Varhaník (vlevo), Helena Fibingerová a Tomáš Janků ukazují medaile pro HME v Praze v roce 2015

Libor Varhaník (vlevo), Helena Fibingerová a Tomáš Janků ukazují medaile pro HME v Praze v roce 2015 | Foto: Jakub Marek

„To, co bylo publikováno, drasticky poškozuje obraz atletiky. Je to pouze na základě spekulací,“ říkal předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník v době, kdy ještě neznal prohlášení Mezinárodní atletické federace.

Její zástupci uvedli, že vzorky unikly z IAAF bez vědomí organizace, a zároveň důrazně odmítají tvrzení o porušení antidopingových pravidel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník zdůraznil, že kauza je založena na spekulacích

Varhaník se zatím nechce pouštět do konkrétních soudů, jak by se mohla kauza dál vyvíjet. Český olympijský výbor pak nechce celou kauzu prakticky vůbec komentovat.

„Považujeme to za velmi nešťastnou záležitost. Jde o nějaké údaje, vyjadřují se k tomu nějací neidentifikovatelní odborníci z Austrálie,“ prohlásil předseda ČOV Jiří Kejval.

Podle Varhaníka pak navíc není jasné, jaká je vypovídací hodnota vzorků.

Mezi atlety s podezřelými výsledky krevních testů jsou údajně i Češi

Číst článek

„Uvádí, že uniklo 12 tisíc vzorků, ale jen u pěti tisíc atletů. Co to znamená? Že je to jeden vzorek na atleta, dva a půl, nebo kolik? Ze dvou měření nejsme schopní poznat vůbec nic,“ dodal předseda Českého atletického svazu s tím, že podezřelé hodnoty se obvykle dál zkoumají, aby se potvrdil případný doping.

U českých atletů mělo být podle webu britského Daily Mail sedm procent podezřelých vzorků.

Mirko Vasić, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme