Legendární patník číslo 13 byl znovu v obležení běžců

Zdá se to neuvěřitelné, ale už po sto patnácté se včera postavili na start účastníci závodu Běchovice - Praha. Otevřené mistrovství České republiky v silničním běhu na deset kilometrů je nejstarším nepřerušeným typem tohoto závodu v Evropě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedni z nejstarších účastníků běhu Běchovice-Praha | Foto: Tereza Jelínková

Změřit síly s tradiční desetikilometrovou tratí přišlo na osmnáct set závodníků. Start byl u legendárního patníku číslo 13 na ulici Českobrodské v Běchovicích, odkud běžci poprvé vyrazili na trať už v roce 1897. O tom, že uběhnout náročnou desetikilometrovou trať není žádná procházka růžovou zahradou, vypovídaly vyčerpané tváře těch, co protnuli cílovou pásku.

„Ono i docela foukalo proti a ze strany, já právě byla na té pravé straně, kde jsem to cítila, tak jsem se pak snažila dostat vedle Evy Nývltové. Vběhla jsem jí na druhou stranu, že se chvilku schovám,“ popisuje pozdější vítězka hlavní ženské kategorie Ivana Sekyrová, která obhájila loňské prvenství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Legendární patník číslo 13 byl znovu v obležení běžců

To zmíněná Eva Nývltová se potýkala spíš než s větrem s vlastním organismem - už před závodem pociťovala bolesti v noze, které se postupem času zhoršily natolik, že do cíle na čtvrtém místě doslova dokulhala.

„Nevím, co se stalo, najednou v tom prostě začalo hrozně bolet, takže od šestého kilometru už to pro mě nebyl závod,“ litovala Eva Nývltová, ale hned vzápětí dodala, že příští rok se v Běchovicích pokusí složit reparát.

Bez zdravotních problémů a protivětru dorazil do cíle největší mužský favorit Milan Kocourek, který sice v absolutním pořadí doběhl druhý za Keňanem Elishou Sawem, jako první Čech v cíli ale slavil domácí mistrovský titul. V závodě mu chyběly dvě věci - výsledný čas pod třicet minut a občerstvovací stanice.

„Je to lepší, když se běžci můžou občerstvit, protože jsou tací, kterým teplé počasí moc nevyhovuje, jako třeba mně nebo Jendovi Kreisingerovi. Bylo by lepší, kdyby se člověk mohl aspoň trochu ocákat.“

Překonané traťové maximum sice včera k vidění nebylo, i tak měl ale běchovický závod dva rekordmany, a to v počtu startů - už čtyřiapadesát jich absolvoval Luboš Otčenášek, jednatřicet účastí má na kontě Slávka Pokorná. Tak ať jim i všem ostatním vydrží zdraví pevné tak, aby se za rok mohli znovu u patníku číslo 13 sejít.

Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme