Londýn má další dopingový skandál: Ostapčuková přišla o zlato

Londýnská olympiáda si připsala desátý dopingový případ, poprvé se ale kvůli němu budou přerozdělovat medaile. O nejcennější kov přijde vítězka soutěže koulařek Naděžda Ostapčuková. Místo Bělorusky připadne zlato novozélandské atletce Valerii Adamsové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Takhle slavila koulařka Ostapčuková olympijský triumf. Teď o něj kvůli dopingu přišla | Zdroj: Reuters

Podle Mezinárodního olympijského výboru byla Ostapčuková pozitivně testována hned dvakrát: den před závodem a den po něm. V obou vzorcích objevila dopingová laboratoř anabolický steroid metenolon.

Valeria Adamsová z Nového Zélandu vrhla koulí v olympijské soutěži 20,70 metru, o 66 centimetrů méně než Ostapčuková. Po tomto administrativním zásahu ovšem obhájila své zlato z Pekingu. Stříbrnou medaili od ní převezme původně třetí Ruska Jevgenija Kolodková, která pro změnu předá bronz Číňance Kung Li-ťiao.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dopingových problémech olympioniků mluvil Jan Suchan

Nové pořadí:
1. Adamsová (Nový Zéland)
2. Kolodková (Rusko)
3. Kung Li-ťiao (Čína)

Původní pořadí:
1. Ostapčuková (Bělorusko)
2. Adamsová (Nový Zéland)
3. Kolodková (Rusko)

"Nařídili jsme Běloruskému olympijskému výboru, aby co nejdříve vrátil medaili, diplom a odznak pro medailistu, které sportovkyně dostala," oznámil Mezinárodní olympijský výbor. Ostapčuková je s výjimkou amerického judisty Delpopola jedinou olympioničkou, která byla pozitivně testována přímo v Londýně. Ostatní přistižení dopovali už v přípravném období.

Londýnská olympiáda je čtvrtá v řadě, na které přišel alespoň jeden olympijský vítěz vinou dopingu o zlato.

V Pekingu 2008 to byl pouze mílař Rašíd Ramzí z Bahrajnu, o čtyři roky dříve v Aténách sei takoví hříšnici našli hned čtyři, mezi nimi další koulařka Irina Koržaněnková z Ruska nebo nejlepší muž cyklistické časovky Američan Tyler Hamilton.

Nejslavnější případy se datují do let 1988 a 2000 a oba se týkají sprinterů. V Soulu se provinil Kanaďan Ben Johnson, který vyhrál na stometrové trati, o dvanáct let později přišla o zlaté medaile ze stovky i dvoustovky Američanka Marion Jonesová.

Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme