Meditacemi k úspěchu. Sedmibojař Helcelet před ME pracoval na psychice

Čeští atleti by měli podle tabulkových předpokladů přivézt z halového mistrovství Evropy čtyři medaile. Jedním z adeptů na cenný kov z Bělehradu je sedmibojař Adam Sebastian Helcelet, který na posledních dvou šampionátech skončil těsně pod stupni vítězů. A pomoci by mu měla o víkendu v srbské metropoli i meditacemi posílená psychika.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český desetibojař Adam Sebastian Helcelet na výšce skočil 204 centimetrů | Zdroj: Reuters

„Budu se soustředit se sebe. Nesmím myslet na ostatní kluky a hnát se za nimi. Pak mi to nejde a je to v křeči,“ ví z vlastní zkušenosti Adam Sebastian Helcelet, o kterém se už více než 5 let mluví jako o nástupci Šebrleho, Dvořáka a Změlíka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Adam Sebastian Helcelet se na HME chce soustředit především sám na sebe

Zatím ale naděje fanoušků úplně nenaplňoval a většinou o tom rozhodovala jeho hlava a ne fyzická připravenost. „Formu mají všichni a zvládnou to ti, kteří se s tím umí vyrovnat. Dokážou udržet hlavu nahoře, když se něco nepovede. Pořád si věří a nenechají se rozhodit.“

A tak stříbrný desetibojař z loňského venkovního mistrovství Evropy, kde se ale nesešla elitní konkurence, zařadil do přípravy nový prvek. „Pořád zkouším nové věci, co by mi mohlo sedět, abych byl v klidu. Teď jsem začal meditovat a myslím, že mi to hodně pomohlo,“ prozrazuje.

„Čtu hodně knížek a mám i kamaráda budhistu, se kterým občas medituju, ale na to není moc času, takže spíš sám,“ vysvětluje aktuálně nejlepší český vícebojař.

Při meditacích nedoprovází ani jeho partnerka a velmi zkušená reprezentantka Denisa Rosolová. „Myslím, že by jí to taky pomohlo, ale Denča není takový typ jako já. Hodně nad tím přemýšlím, protože to není jen o sportu, ale i o přemýšlení. O to se teď snažím a docela to jde,“ přibližuje svůj nový přístup k tréninku i závodům Adam Sebastian Helcelet.

25letý český reprezentant si před necelým měsícem vylepšil osobní rekord v sedmiboji a výkonem 6188 bodů je na druhém místě letošních evropských i světových tabulek.

Jestli ale své ambice naplní i na šampionátu, to bude jasné o víkendu. Sedmibojaři zahájí svou soutěž v sobotu dopoledne.

Jakub Marek, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme