Memoriál Josefa Odložila: Svoboda vytvořil český rekord, Prorok, Veleba a Holuša se kvalifikovali na ME

Kvalitní výkony viděli diváci na pražském stadionu na Julisce při Memoriálu Josefa Odložila. Překážkář Petr Svoboda vyhrál svůj závod na 110 metrů v čase 13,27 sekundy a zlepšil tak vlastní národní rekord z roku 2008 o dvě setiny. Jakub Holuša, Jan Veleba a Josef prorok navíc splnili kvalifikační limity pro mistrovství Evropy v Barceloně.

Memoriál Josefa Odložila - logo

Memoriál Josefa Odložila - logo | Foto: Český atletický svaz

V hlavním závodě na 1500 metrů doběhl Jakub Holuša v osobním rekordu 3:38,47 minuty třetí a splnil tak limit pro mistrovství Evropy. V Barceloně si tak bude moci vybrat z tratí 800 nebo 1500 metrů, protože se kvalifikoval do obou.

00:00 / 00:00

Jak viděl Memoriál reportér Miroslav Augustin

Svou účast na šampionátu si na Julisce vybojoval také sprinter Jan Veleba, který vyhrál závod na 100 metrů ve vyrovnaném osobním rekordu 10,33 sekundy. Kvalifikoval se i Josef Prorok, který doběhl v závodě na 400 metrů překážek pátý v čase 50,64.Oštěpařka Barbora Špotáková o vítězství přišla v poslední sérii. O 67 centimetrů ji přehodila Jihoafričanka Viljoenová a výkonem 66 metrů a 38 centimetrů vytvořila nový africký rekord.

Svoboda: Byl to jen první stupínek

Výborný výkon předvedl překážkář Petr Svoboda, který se svým osobním a zároveň českým rekordem 13,27 sekundy dostal na třetí příčku letošních světových tabulek. Rychleji běželi pouze Američan David Oliver a světový rekordman Dayron Robles z Kuby.

Svoboda přitom do závodu skoro nenastoupil, protože měl před startem problémy s kolelem: „Při rozcvičování jsem se rozklusával a bloklo se mi koleno, takže jsem neudělal ani liftink. To bylo tak alarmující, že jsem zavolal trenéra a zvažovali jsme, jestli mám vůbec na start nastoupit. Zaplaťpánbůh, že jsem nastoupil," řekl Radiožurnálu.

A udělal dobře. Projevila se totiž jeho ctižádost a touha po vítězství: „Moc nepřemýšlel, prostě jsem trefil start a běžel. Já tady s těma klukama nemůžu prohrát, já to nesnáším. Z Říma jsem odjížděl, jako kdybych prohrál druhou světovou válku, to bylo hrozné. Už bych to nerad znovu zažil," popsal svou motivaci třetí muž letošních světových tabulek.

A slibuje, že pomýšlí ještě výš: „Jsem rád, že se mi povedlo to, co jsem si přál, a na co trenér tvrdil, že mám. On teda tvrdil, že můžu mít i lepší čas, ale tohle je první stupínek, jak se k tomu dostat," vidí své výkony ještě výš Petr Svoboda.

Martin Hlucháň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít