Mít více štěstí, přivezl tyčkař Rudolf Tomášek z OH 1964 v Tokiu bronz

Čeští skokani o tyči patří v současnosti mezi širší světovou špičku. Ale už před 50 lety se česká skokanská škola ve světě rozhodně neztrácela. Na olympijských hrách v Tokiu v roce 1964 nechybělo mnoho a Rudolf Tomášek se radoval z medaile.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skok o tyči | Foto: Comstock Images

„Celý závod jsem vedl. Kdyby mi rozhodčí zvedl dříve praporek, protože se tam laťka kývala hodně dlouho, tak bych skončil třetí. Ale tak to ve sportu je, někdy musíte mít kliku,“ a tu tehdy Rudolf Tomášek neměl.

Ze stojanů laťka z výšky 5 metrů spadla a československý skokan skončil v olympijském závodě na šestém místě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na olympijských hrách v Tokiu 1964 byl blízko medaili skokan o tyči Rudolf Tomášek, bohužel laťka se na pěti metrech neudržela a český atlet obsadil 6. místo

S odstupem let si přesně vybavuje celý průběh soutěže a pustí se i do spekulace o tom, co mohl udělat tehdy lépe.

„Mohl jsem zkusit zariskovat a vynechat dva pokusy, protože jsem musel skákat hned sám za sebou, což bylo nevýhodné. A pokračovat až na 510 centimetrech. To by bylo hodně zajímavé.“

To by rozhodně bylo a zajímavé je hlavně to, o jakých výškách to Rudolf Tomášek mluví. Pět metrů a 10 centimetrů byl ještě rok před olympiádou platný světový rekord.

„Fyzicky to nebylo tak těžký, ale dopadlo to tak, jak to dopadlo. Večer jsme to oslavili, skoro záporně, protože sake se pije teplý a to je hrůza,“ vrací se zpět k olympijskému závodu, respektive k pozdějším oslavám Rudolf Tomášek.

Z Tokia si ale tehdy nepřivezl jen vzpomínky na svůj závod, či atletických kolegů běžce Odložila a diskaře Daňka, kteří dosáhli na olympijské medaile, ale také spoustu jiných zážitků, včetně jednoho rozhlasového.

„Každý si tam koupil magnetofon, protože u nás tenkrát nebyly. A vytvářeli jsme reportáže. Jedna byla o tom, jak Odložil vyhraje a pak byla strašná sranda, když on skutečně málem vyhrál,“ vzpomíná na olympijské hry v Tokiu Rudolf Tomášek.

Petr Kadeřábek, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme