Muž, který do Česka přivádí atletické hvězdy: Alfonz Juck

Bolt, Školinová, Pistorius, Uchov nebo Robles. Všechna tato jména mají něco společného - patří největším atletickým hvězdám současnosti. A ještě něco - všechna už byla k vidění na území České republiky. Vděčit za to můžeme hlavně jednomu muži, atletickému manažerovi Alfonzi Juckovi, který se o účast špičkových atletů na mítincích v Česku stará.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Usain Bolt (Jamajka) v cíli běhu na 300 metrů

Usain Bolt (Jamajka) v cíli běhu na 300 metrů | Foto: Tomáš Adamec

Ve věku, kdy se ostatní děti bavily zpravidla cvrnkáním kuliček, jeho zajímala profesionální atletika. Hltal statistiky, tabulky i veškeré informace o famózních výkonech. Nejvíc ho fascinovaly sprinty, zejména v podání amerických atletů. To Alfonzi Juckovi zůstalo až doteď.

"Velmi těžce jsem prožíval, když v roce 1972 američtí sprinteři zaspali a nemohli běžet finále olympijské stovky. Vyhrál Valerij Borzov, sprinter tehdejšího Sovětského svazu," vzpomíná Juck.

Získávat v té době výsledky pro statistiky bylo těžké. Neocenitelnou pomoc mu v tomto ohledu poskytl jeho mentor a učitel, jeden z předních slovenských novinářů toho období Ladislav Krnáč, který pracoval pro bratislavský deník Šport.

Přehrát

00:00 / 00:00

S atletickým manažerem Alfonzem Juckem mluvila Tereza Jelínková

Přes něj se Alfonz Juck dostával k časopisům jako Track and Field News nebo Leichtathletik, ze kterých se dalo čerpat.

"Ale když si na to vzpomenu, je to až úsměvné ve srovnání s tím, jak jsme dnes schopní z celého světa získávat výsledky prostřednictvím internetu v jediné sekundě, když se doběhne. Tehdy jsme čekali i týden, než přišel časopis a my jsme se dozvěděli nějaký výsledek nebo výkon," vzpomíná Juck.

Sedm let se atletice sám aktivně věnoval, než přešel ze závodní dráhy za organizátorský stůl.

"Bylo mi kolem dvaceti, začal jsem se motat kolem tehdy slavného bratislavského mítinku PTS, později Grand Prix Bratislava. Tam jsem začal vzhledem k jazykovým schopnostem vypomáhat v komunikaci s
manažery různých špičkových atletů. Byl jsem i hlasatelem, takže se můžu pochlubit tím, že jsem ohlásil i oba světové rekordy Sergeje Bubky ve skoku o tyči," zmíní Alfonz Juck s nostalgickým pousmáním.

"Od roku 1988 jsem měl na starost zabezpečení kompletní startovní listiny v Bratislavě. Už tehdy jsme spolupracovali se Zlatou tretrou. Bratislava na tom byla ekonomicky i úrovní lépe, takže jsme často atletům říkali, že když půjdou k nám, musí pak startovat i v Ostravě," říká slovenský manažer.

Juck věří talentům, ze kterých se můžou stát hvězdy

Jeho konexe s manažery světových atletů, schopnost a ochota obětovat práci čtyřiadvacet hodin denně i výborná jazyková vybavenost jej nakonec přivedly i k tomu, že na území Čech dostal hvězdu aktuálně ze všech nejzářivější. Usain Bolt startoval na Zlaté tretře poprvé v roce 2006.

"Začátek všeho je ve sledování mladých jmen, i když ne z každého vyroste nový Usain Bolt. Ale vždycky se snažíme na Tretru tyhle mladé atlety přivést. Z toho pak můžeme těžit v budoucnosti, protože oni samozřejmě nezapomínají na to, že tento mítink si jich všímal už v jejich mladém věku," prozrazuje svůj recept Alfonz Juck.

Právě on má největší zásluhu na tom, že Zlatá tretra je jediným mítinkem na světě, který se může pochlubit tak početnou bilancí startů fenomenálního Jamajčana - v Ostravě se totiž nejrychlejší člověk planety představí v květnu už pošesté.

Tereza Jelínková, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme