MVT znovu přitáhne do České republiky špičkové výškaře

Unikátní spojení dvou moravských halových výškařských závodů s hudbou v průběhu jednoho týdne pokračuje v roce 2012 osmým vydáním. Moravská výškařská tour složená z Hustopečského skákání a Beskydské laťky začne letos v jihomoravských Hustopečích a vyvrcholí v Třinci. Fanoušci atletiky se přitom znovu mohou těšit na účast výškařských světových es.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Bába | Foto: IAAF

Účastníci letošního ročníku Moravské výškařské tour to ale budou mít s atakem rekordů obou mítinků velmi těžké, laťka kvality je totiž nastavená hodně vysoko. Vždyť ruský bohatýr Ivan Uchov vloni v Hustopečích reálně atakoval halový světový rekord! Nakonec skončil ‚jen' na 238 centimetrech.

„Věříme, že letos přijede ve stejné formě. Zúčastní se nejenom mítinku v Hustopečích, ale také finále v Třinci, tam by také mohl posunout svůj vlastní rekord mítinku, který má hodnotu 234 centimetrů," přeje si ředitel Moravské výškařské tour Alfonz Juck a jedním dechem doplňuje další známá jména na startovní listině mužů.

„Přijedou i další finalisté a medailisté z mistrovství světa, stříbrný Alexej Dmitrik, bronzový Trevor Barry z Baham, ale také nejlepší český výškař Jaroslav Bába, který byl na mistrovství světa čtvrtý. Opravdu to bude supersoutěž mužů," je z účasti slavných výškařů nadšený Juck.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na MVT se objeví Alexej Dmitrik, Trevor Barry z Baham, ale i Jaroslav Bába,

Mezi výškařkami bude největší favoritkou Ruska Světlana Školinová, která má osobní rekord rovné dva metry. „V Hustopečích bude obhajovat prvenství a doufáme, že trenér Klugin, olympijský vítěz z roku 2006, ji připraví tak, že bude schopná atakovat rekordy."

Zajímavé bude sledovat její souboj s Američankou Chaunte Howardovou, která bude po mateřské dovolené poprvé startovat právě v České republice. A do pořadí bude chtít určitě promluvit minimálně ještě jedna atletka.

„Speciálně diváci v Třinci si jistě pamatují Marii Kučinovou, která skočila na Beskydské laťce v lednu 2011 halový světový juniorský rekord, 197 centimetrů. Kučinová přijede znovu a ještě stále bude juniorka, takže se možná dočkáme pokusů o nový juniorský světový halový rekord."

Co se týče české účasti mezi výškařkami, dlouhé roky plnila roli jedničky Iva Straková, která ovšem před nedávnem porodila syna Davida a od atletiky si dá ještě nějaký čas pauzu. A protože kariéru už dříve ukončila také Barbora Laláková, zbylo na scéně české výšky jen jedno výrazné jméno.

„Oldřiška Marešová by měla být číslem jedna a věříme, že když se jí bude dařit v přípravě, mohla by atakovat limit na halové mistrovství světa v Istanbulu, který je ale dost tvrdě nastavený, 193 centimetrů. To se reálněji jeví splnění limitu u Jaroslava Báby, 229 centimetrů. Myslím, že on sám i jeho tým počítají s tím, že ten limit by neměl být problém a měl by padnout už v moravském seriálu, který bude otvírat halovou sezonu pro výškaře," myslí si Alfonz Juck.

Moravská výškařská tour odstartuje v Hustopečích 28. ledna, o dva dny později vyvrcholí v Třinci. A rozhodně se tak jako v předešlých sedmi ročnících bude na co koukat.

Tereza Jelínková, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme