Na atletickém MS v Pekingu řeší první doping, pozitivní testy měly dvě keňské závodnice

Mezinárodní atletická federace IAAF oficiálně potvrdila první dva dopingové případy na mistrovství světa v Pekingu. Pozitivní testy měly po rozbězích dvě keňské závodnice, čtvrtkařka Joyce Zakaryová a překážkářka Francisca Kokiová. Obě dostaly předběžný zákaz startů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Injekce (ilustrační foto)

Injekce (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka RGBStock

Devětadvacetiletá Zakaryová v rozběhu vylepšila výkonem 50,71 sekundy národní rekord a pasovala se mezi adeptky na postup do finále, k úternímu semifinále ale bez udání důvodu nenastoupila.

Kokiová startovala v rozběhu na 400 metrů překážek s českou obhájkyní titulu Zuzanou Hejnovou a časem 58,96 skončila daleko za postupem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na atletickém MS v Pekingu řeší první dopingové případy. Hostem ČRo byl doktor Jan Chlumský z Antidopingového výboru České republiky

Podle keňských médii u obou závodnic analýza odhalila stopy látek, které maskují užití dalších zakázaných preparátů, jako jsou anabolické steroidy.

„Pokud byly prokázány maskující látky, samozřejmě je nebraly jen tak. Určitě musely předtím brát nějaký jiný zakázaný prostředek, ať to byly anabolické steroidy nebo jiné látky,“ říká vedoucí Antidopingového výboru ČR Jan Chlumský.

Podle něj mohly keňské atletky maskovat také určité manipulace s krví. „Například přípravek plasma-expander, který ovlivňuje koncentraci červených krvinek nebo hemoglobinu v krvi. Takže, pokud nějak manipulovaly s krví, dá se to také tímto maskovat,“ dodává.

Keňský atletický svaz se k informaci o údajném dopingu závodnic zatím nevyjádřil. Média ale upozorňují, že od roku 2012 do současnosti bylo kvůli užití zakázaných látek potrestáno přes 30 tamních sportovců a číslo by mohlo ještě vzrůst.

Podle reportáže německé televizní stanice ARD v zemi bují systematický doping a úplatky za krytí pozitivních testů.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme