Na Pražském maratonu triumfovali Chimsa a Kipropová

Pražský mezinárodní maraton ovládl jeho největší favorit Deressa Chimsa. Etiopský běžec útočil v závěru na překonání rekordu trati, k tomu mu ale chybělo 48 vteřin. Chimsův čas 2:06,27 je přesto druhým nejrychlejším maratonem v Praze, na druhého Stephena Tuma z Keni měl náskok takřka minutu. Bronzovou medaili získal další Keňan Philemon Kimeli Limo. Mezi ženami triumfovala Keňanka Agnes Jepkemboi Kipropová.

Etiopan Deressa Chimsa vyhrál 18. ročník Pražského mezinárodního maratonu | Zdroj: ČTK

„V závěru už to rychleji nešlo. Neměl jsem soupeře a bojovat jen s časem je hodně těžké,“ řekl České televizi pětatřicetiletý Chimsa.

Nejlepším Čechem byl na trati debutant na maratonu a mistr České republiky Jan Kreisinger, který doběhl v elitní kategorii třináctý a splnil požadovaný B-limit pro účast na olympijských hrách v Londýně, i když jen velmi těsně.

„Ještě si to neuvědomuju, mám v hlavě prázdno. S dechem problémy nebyly, ale odcházely mi nohy. Vyloženě krizi jsem ale neměl, na trati byla spousta lidí, kteří mi pomohli těžké momenty překonat,“ radoval se v cíli v rozhovoru pro Českou televizi Kreisinger.

„Chtěl bych ale zaběhnout ještě lepší čas, zatím je to stále takové syrové,“ dodal.

Mezi ženami se očekával útok na traťový rekord od Lydie Cheromeiové. Keňanka sice závod skvěle rozběhla, ještě v jeho polovině dýchala na záda nejlepším českým mužským běžcům a měla vynikající mezičasy. Nasazené tempo ale nevydržela, v závěru úplně odpadla a závod vzdala.

Pro vítězství si tak bezpečně doběhla tréninková partnerka Cheromeiové Agnes Jepkemboi Kipropová z Keni před svojí krajankou Flomenou Chepchirchirovou. Třetí skončila Meseret Debeleová z Etiopie. Titul mistryně republiky získala Petra Pastorová, která doběhla devátá.

Pražský maraton:

Muži: 1. Chimsa (Et.) 2:06:25, 2. Tum 2:07:17, 3. Limo 2:09:25, 4. Bowen 2:10:05, 5. Kinyanjui 2:11:06, 6. Lomeriny (všichni Keňa) 2:12:13, ...13. Kreisinger 2:16:26, 16. Pechek 2:18:51, 17. Krupička (všichni ČR) 2:18:52.

Ženy: 1. Kipropová 2:25:41, 2. Chepchirchirová (obě Keňa) 2:26:50, 3. Debeleová (Et.) 2:27:15, ...9. Pastorová (ČR) 2:39:42.

Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít