Na světový rekord Kratochvílové útočí atletky už 30 let. Marně

Světovému rekordu Jarmily Kratochvílové v běhu na 800 metrů bude v pátek 30 let. Čas 1 minuta 53,28 sekundy i přes mnoho pokusů o jeho překonání zůstává v tabulkách na prvním místě a z oficiálních venkovních disciplín, které jsou na velkých akcích, je dokonce tím nejstarším. Že rekord přetrvá tři desetiletí, nečekala ani Jarmila Kratochvílová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jarmila Kratochvílová | Foto: Anna Duchková

„To mě vůbec nenapadlo, říkala jsem si rok nebo dva, do další olympiády. Nijak jsem se tím nevzrušovala, ani jsem z toho nic neměla krom těch tří tisíc korun. Dneska bych dostala sto tisíc dolarů na velkých mítincích. Ale že to vydrží třicet let, to mě nenapadlo,“ vzpomíná světová rekordmanka v běhu na 800 metrů.

Během necelých tří dekád, které uplynuly od jejího historického výkonu z Mnichova, už proběhlo nespočet útoků na její čas. Například Mozambičanka Mutolaová vyhlašovala útok na rekord téměř v každém závodě. Pod minutu a 55 sekund se ale nikdy nedostala. Jednu z příčin vidí Jarmila Kratochvílová v přehnaně velkém počtu ostrých startů v sezoně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Světový rekord Jarmily Kratochvílové oslaví v pátek už 30 let

„Otázka je, kdybych závodila v téhle době, byla tak zdravá a měla tuhle výkonnost, jestli bych to nedělala tak, jak se to teď dělá – startovala na každém mítinku za slušné startovné a sbírala body do diamantové ligy. To je potom těch závodů strašně moc…“

Tím ukazuje Kratochvílová i na Keňanku Pamelu Jelimovou, která se před pěti lety přiblížila jejímu rekordu na 73 setin sekundy. Blíž se k výkonu Jarmily Kratochvílové od roku 1983 nikdo nedostal.

Česká půlkařka ale přiznává, že v současné době, kdy je atletika a sport obecně velký byznys, je těžké odolat pokušení velkého a rychlého výdělku.

„Možná, že ty peníze člověka zblbnou, že to tak musím říct. My jsme to nezažili, neumím si to představit. Ale často si na to vzpomenu,“ dodává Jarmila Kratochvílová.

Jejímu historickému výkonu bude 30 let sice až v pátek, ale je více než pravděpodobné, že přečká i tuto sezonu. Vždyť letošní nejrychlejší světový čas je o více než 3 sekundy pomalejší.

Tereza Jelínková, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme