Na Zlatou tretru přijede jako čestný host legendární dálkař Bob Beamon

Organizátoři Zlaté tretry Ostrava dnes představili další dvě hvězdy, které svou účastí ozdobí 52. ročník pravděpodobně nejkvalitnějšího mítinku ve střední Evropě. Tou první je německý diskař Robert Harting, který neprohrál od roku 2010 jediný závod a aktuálně drží šňůru 33 vítězství v řadě. Tou druhou je Tiruneš Dibabaová.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bob Beamon.

Bob Beamon.

Etiopská vytrvalkyně zase nikdy v životě neprohrála na oválu na trati 10 000 metrů. Oba olympijské vítěze z Londýna ale možná zastíní člověk, který vyhrál olympiádu už před pětačtyřiceti lety.

Bob Beamon předvedl na olympijských hrách v Mexiku v roce 1968 výkon, nad kterým zůstal rozum stát. Finále dálky zahájil veleskokem, jaký svět nikdy neviděl. Jeho šest vteřin dlouhý let se zastavil na 890 centimetrech.

„Tehdy skočil do dalšího století, to, co předvedl, se bralo jako něco neskutečného. Přemýšlelo se, jestli se náhodou tady na Zemi v tu dobu něco nestalo, bylo to neuvěřitelné,“ říká ředitel Zlaté tretry Ostrava Jan Železný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fanoušci atletiky uvidí na Zlaté tretře také legendárního dálkaře Boba Beamona, který přijede jako čestný host

Bob Beamon překonal tehdy světový rekord o víc než půl metru. Mimochodem, Němec Klaus Beer bral ono srpnového večera olympijské stříbro za výkon o 71 centimetrů horší.

„Beru to jako legendární věc, samozřejmě jsem se na to víckrát díval na různých serverech, kde jsou k dispozici ještě černobílé záběry,“ vyznává se z obdivu k jednomu z nejúžasnějších okamžiků sportovní historie manažer tretry Alfons Juck.

„V jedné science fiction povídce napsali tehdy, že právě v té chvíli přestala fungovat zemská gravitace, na tu jednu sekundu, kdy on se odrazil, a proto doletěl tak daleko. Údajně to naměřily i přístroje na zemskou přitažlivost, ale je to samozřejmě jen příběh.“

Druhý nejlepší výkon všech dob

Vědci se snažili později dokázat, že Beamonovi pomohla k neuvěřitelnému skoku výška přes 2200 metrů nad mořem, řídký vzduch, maximální povolená hodnota větru do zad a počasí krátce před bouřkou.

„Každopádně je to nejkvalitnější, druhý nejlepší výkon všech dob, protože žádný jiný tam není, ještě z roku 1968, v žádné jiné disciplíně, kdybyste se podívali na dlouhodobé tabulky, jen v dálce. Od té doby uběhlo už 45 let a jen jednou se podařilo člověku skočit dál, to je něco výjimečného,“ dodává Alfons Juck.

Nesmrtelnost, ale i konec kariéry

Bobu Beamonovi zajistil osudový moment nesmrtelnost, ale také jej sportovně zlomil. Byť před olympiádou nevyhrál jen v jediném z 23 závodů v sezoně, po Mexiku se už ke svému dokonalému skoku nikdy nepřiblížil. I proto o pět let později, v pouhých 28, ukončil kariéru.

„Svým způsobem mu to i ublížilo, protože skočil tak strašně daleko, že už se k tomu nemohl přiblížit, jeho kariéra pak netrvala dlouho. Ale bylo to prostě fenomenální,“ vzpomíná Jan Železný, který bude mít tu čest přivítat Boba Beamona 27. června osobně. Na letošní Zlatou tretru Ostrava dorazí legendární Američan jako čestný host.

„Pozvali jsme Beamona hlavně proto, že letos je speciální výročí 45 roků od toho jeho veleskoku, který je stále druhým nejlepším výkonem historie atletiky. Chtěli jsme využít i toho, že ještě nikdy nebyl v České republice, a jako první se postarat o jeho návštěvu tady. Jsme velmi rádi, že má čas,“ uzavírá Alfons Juck.

Radim Sajbot, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme