Nejlepšími atlety roku 2013 jsou Bolt a Fraserová-Pryceová

Nejlepšími atlety světa roku 2013 jsou jamajští sprinteři Usain Bolt a Shelly-Ann Fraserová-Pryceová. V tříčlenné finálové nominaci byla i letos neporažená překážkářka Zuzana Hejnová, jež se mohla stát první českou ženou, která by cenu získala.

Usain Bolt je opět mistrem světa, vyhrál stovku na atletickém MS časem 9,77

Usain Bolt je opět mistrem světa, vyhrál stovku na atletickém MS časem 9,77 | Zdroj: Reuters

Vítězka Diamantové ligy Hejnová už byla v říjnu vyhlášena nejlepší evropskou atletkou a nyní měla možnost stát se první českou ženou, která získá ocenění IAAF. Anketu dosud vyhrál pouze oštěpař Jan Železný v roce 2000. V užším výběru byla spolu s ní ještě novozélandská koulařka Valerie Adamsová.

Oba Jamajčané potvrdili role favoritů a poprvé od roku 1993 tak tituly dostali reprezentanti jedné země. Šestadvacetiletá Fraserová-Pryceová získala od Rady IAAF cenu poprvé v kariéře. O rok starší Bolt, jenž dostal přednost před ukrajinským výškařem Bohdanem Bondarenkem a britským vytrvalcem Moem Farahem, vyhrál anketu potřetí v řadě a celkově popáté za posledních šest let.

Držitel světových rekordů na 100 a 200 metrů vyhrál na mistrovství světa v Moskvě zlaté medaile na tratích 100, 200 a 4x100 metrů. Svou sbírku cenných kovů z MS rozšířil Bolt na osm zlatých a dvě stříbrné, čímž se stal nejúspěšnějším atletem v historii světových šampionátů. Fraserová-Pryceová získala v Moskvě stejnou sadu medailí.

Jiří Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít