Nejlepšími atlety světa jsou Bolt a Richardsová

Jamajský sprinter Usain Bolt a americká čtvrtkařka Sanya Richardsová získali ocenění pro nejlepší atlety světa za rok 2009. Bolt obhájil loňské prvenství, Richardsová zvítězila po třech letech.

Usain Bolt a Sanya Richardsová

Usain Bolt a Sanya Richardsová | Zdroj: ČTK

Třiadvacetiletý Jamajčan zopakoval na mistrovství světa v Berlíně loňský olympijský hattrick.Vyhrál závody na 100, 200 i 4x100 metrů. Na obou individuálních tratích navíc stejně jako v Pekingu vytvořil nové světové rekordy 9,58 a 19,19 sekundy. O jeho výjimečnosti svědčí fakt, že královskou stovku zaběhl pětkrát pod 9,90.

"Byla to úžasná sezóna, ale také náročná sezóna, být vyhlášen Atletem roku je pro mě ohromná čest. Je to odměna za veškerou práci kterou dělám" řekl Usain Bolt krátce po korunovaci. Na rozdíl od loňska musel překonávat i strasti, to když měl v dubnu autonehodu ze které naštěstí pro celý atletický svět vyvázl pouze s lehkým zraněním. O jeho prvenství nebylo dlouho dopředu pochyb.

00:00 / 00:00

Vyhrála královna čtvrtky

To v ženské kategorii se dalo jen stěží tipovat vítězku. Nakonec se jí stala čtvrtkařská královna posledních let Sanya Richardsová, která na Mistrovství světa v Berlíně konečně prolomila smůlu z velkých závodů a získala titul Mistryně světa. Další přidala jako členka štafety na 4x400 metrů.

Jejím vítězstvím skončilo deset z jedenácti startů v sezoně, Čtyři nejrychlejší časy roku patří právě čtyřiadvacetileté Američance, která letos už potřetí získala podíl na jackpotu za neporazitelnost v seriálu Zlaté ligy.

"Ptali se mě jestli to byl stejný pocit jako se stát mistrem světa a musím říct, že opravdu je. Jsem velmi šťastná. Když se podívám, mezi kým se vybíralo, muselo to být těžké rozhodování." připomněla Sanya, že o ocenění se ucházely i ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová, chorvatská výškařka Blanka Vlašičová, novozélandská koulařka Valerie Viliová a polská kladivářka Anita Wlodarczyková.

Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít