Nový šéf atletiky Coe? 'Čistý' olympijský vítěz i organizátor her v Londýně

Světovou atletiku povede Brit Sebastian Coe. Někdejší běžec na středně dlouhých tratích porazil v boji o post šéfa Mezinárodní atletické federace bývalého tyčkaře Sergeje Bubku. Vedení atletiky tak převezme muž, který byl kromě sportu později úspěšný i jako funkcionář.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sebastian Coe

Sebastian Coe | Zdroj: Reuters

Rodák z Londýna se s rodinou už v mládí přestěhoval do Sheffieldu, kde začal běhat a už při školních závodech soupeřil i se Stevem Ovettem. Ti dva se spolu potkávali celou kariéru.

Na Coeově hlavní trati 1 500 metrů ho Ovett nejprve porážel, třeba na evropském šampionátu v Praze 1978, ale na olympijských hrách v Moskvě 1980 i o čtyři roky později v Los Angeles si to Coe vynahradil a získal dvě zlaté medaile.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nového šéfa atletů představil reportér ČRo Martin Charvát

„Běhal jsem bez nepovolených látek a to docela rychle. Pokořil jsem 11 světových rekordů, jeden dokonce vydržel skoro 18 let. Byl jsem ve skupině plné nadějných atletů, kteří překonali spoustu rekordů. A povedlo se nám to jen díky tréninku a talentu od přírody," říká Sebastian Coe o svých úspěších v době, kdy bylo dopování běžnou praxí.

On sám ale s nepovolenými látkami nikdy spojován nebyl. Po konci kariéry se na začátku devadesátých let vrhl do politiky. Pět let byl členem parlamentu za konzervativce. Za své atletické úspěchy dostal Řád britského impéria.

Spekulovalo se také o jeho kandidatuře na starostu Londýna, ale nakonec bylo jeho spojení s hlavním městem britského království úplně jiné: Vedl úspěšnou kandidaturu Londýna na pořádání LOH 2012. Samotné hry pak pod jeho vedením byly jedněmi z těch nejlépe organizovaných v historii.

Šéfem světové atletiky je Sebastian Coe, ve volbě porazil Bubku

Číst článek

Martin Charvát, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme