Olympijský zeměpis - Tomáš Dvořák

Kdo je na světě nejrychlejší? Kdo nejdále skočí? Kdo nejdále hodí? Kdo skočí nejvýše? A dohromady to nejlépe umějí Češi. Ano, jedná se o desetiboj. A tam jsou našinci stále o nějaký ten bod před světem. Jedním z těch, kteří ve své době opanovali vícebojařské závody, byl v současnosti šéftrenér české atletické reprezentace Tomáš Dvořák.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Dvořák | Foto: desetiboj-kladno.cz

Trojnásobný mistr světa a držitel bronzu z olympijských her v Atlantě se narodil 11. května 1972. A rozhodně netrvalo nijak dlouho, co se rozhodl pro atletický ovál.

„Mne oslovily už olympijské hry v Moskvě. Hlavně z důvodu, že je to sport individuální, kde si člověk za všechno může sám. Já jsem nikdy netíhnul ke kolektivním sportům a ani k jinému individuálnímu. Prostě atletika mi přišla jako správná volba," konstatuje Tomáš Dvořák.

A správná volba to bezesporu byla. Tomáš začal nejprve nad vysokými ploty a právě kvalitní výkony na překážkách mu dopomohly k životnímu přestupu. Z rodného Zlína se stěhoval do pražské Dukly, kde měla odstartovat jeho hvězdná vícebojařská kariéra

Přehrát

00:00 / 00:00

Olympijský zeměpis - Tomáš Dvořák

„Já jsem se najednou octil v klubu, kde byli skvělí závodníci ve všech disciplínách. Já jsem byl vždycky takový odkoukávač. Když jsem přišel do tréninkové skupiny sprinterského trenéra, tak jsem vždycky tíhnul k tomu si zkusit všechno. A od patnácti let jsem začal závodit v desetiboji. Asi zlomovým, pro mne, rokem byl 90-91, kdy jsem byl na vojně, kdy jsem měl spoustu času se vícebojařsky připravovat," vzpomíná jeden z historicky nejlepších českých vícebojařů.

Úspěchy už od mládí

Výsledky přípravy se velmi záhy začaly dostavovat. V roce 1991 získal stříbro na juniorském mistrovství Evropy, vytvořil dodnes platný národní juniorský rekord a atletický svět začal pomalu poznávat budoucí desetibojařskou hvězdu. Ta poprvé výrazně zazářila v roce 1996, kdy na olympijských hrách v Atlantě dosáhl Tomáš Dvořák na bronzovou medaili

„To byl první závod, více méně, kdy jsem jako nečekal, že jsem schopen udělat tolik bodů. Olympijské hry v Atlantě prostě byly pro mne takovým překvapením. Já jsem si tam nasekal spoustu osobáků. A rok nato jsem si jich nasekal ještě víc. A pak dva roky nato taky," říká sedmatřicetiletý Dvořák.

Nečekaný nejlepší osobní výkon

Osobní rekord Tomáše Dvořáka je 8994 bodů. V roce 1999 si ho vytvořil na pražském Strahově při Evropském poháru družstev. Tehdy však nic nenasvědčovalo tomu, že by měla být atakována bájná hranice devíti tisíc bodů

„Já ještě den před závodem jsem byl nějak rozlámaný. Probudil jsem v sobotu ráno, bylo krásně, až moc teda, až moc teplo. Od stovky jsem si zaběhl osobní rekord. Tak se to tak nějak nakoplo. A pak to tedy ta patnáctistovka pokazila. Ale ne v mých očích! Já jsem rád za ty body, kterých jsem dosáhl, protože jsem si to nikdy v životě nemyslel, předtím samozřejmě, že bych něco takového mohl nasbírat. A to, že tam těch šest bodů chybělo, tak mě až tolik nepálí," říká usměvavý otec tří dcer, který jako jediný dokázal během své kariéry třikrát překonat hranici 8900 bodů.

Petr Kadeřábek, Mirko Vasič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme