Oproti Emilovi jsem si připadala jako atletický pišišvorek, říká Dana Zátopková

Může žít olympijský vítěz téměř po celý život ve stínu? I když to zní hodně nepravděpodobně, stát se to může. Příkladem budiž žena, která ve středu oslavila devadesáté narozeniny: Dana Zátopková.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dana Zátopková | Zdroj: ČTK

Patří mezi nejlepší oštěpařky světové historie. Dál než ona dřevěným náčiním žádná atletka nikdy nehodila, dvakrát se stala mistryní Evropy a jednou olympijskou šampionkou, ale k rodinnému prvenství to zkrátka bylo málo.

Manželu Emilovi, který olympijské zlato vybojoval čtyřikrát a byl vyhlášen nejlepším sportovcem české historie, těžko mohla konkurovat. Jak ale po letech Dana Zátopková vzpomíná, svému muži úspěchy přála a nikdy mu je nezáviděla.

„Byla jsem vždycky v takovém ústraní a spíš jsem si oproti němu připadala jak nějaký atletický pišišvorek. A když se mi podařilo vyhrát tu zlatou medaili v Helsinkách, tak jsem byla úplně přešťastná, že jsem Emila mohla, alespoň takhle trošičku, následovat.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Dana Zátopková byla celý život ve stínu svého manžela Emila, ale nevadilo jí to

Dana Zátopková také věděla, do čeho jde, protože v době jejich prvního setkání byla v podstatě začínající atletkou a Emil už známým vytrvalcem. Vždyť ji také od vztahu s ním tatínek zrazoval.

„Taťka měl ke mně přednášku o tom, jak není dobré si brát člověka, který bude asi někdo. Říkal, víš, on asi bude slavný, dej si pozor, s takovým člověkem není lehký život a radši si to rozmysli.“

Minimálně jednou ovšem nastal okamžik, kdy Dana Zátopková zalitovala, že otce neposlechla. Své olympijské zlato totiž získala v Helsinkách 1952 jen pár desítek minut poté, co Emil triumfoval na pětikilometrové trati. A po vítězství své ženy s úsměvem vyprávěl, že vyhrála díky tomu, že na ní přenesl své nadšení.

„To mě, tiše v duši, nějak hryzlo, a tak jsem na mistrovství Evropy, které bylo za dva roky, si řekla, že mám jedinou příležitost, abych dokázala, že to nebylo z nadšení, ale že jsem dobrá oštěpařka. Poctivě jsem se na to připravovala a vyhrála jsem,“ dodává Dana Zátopková.

Jan Suchan, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme