Organizátoři pražského půlmaratonu jsou letos nadšení

Nikde na světě se letos neběžel rychlejší půlmaratón než dnes. Etiopan Atsedu Tsegay zdolal více než 21 kilometrů za pouhých 58 minut 47 sekund a vytvořil tak nový traťový rekord. Teprve jednadvacetiletý závodník tak překvapil nejen své soupeře, ale velmi příjemně i pořadatele.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský půlmaraton se v hlavním městě běžel 31. března | Zdroj: ČTK

Kdyby Tsegay doběhl do cíle jen o chvilinku dříve, asi by měl šéf Prague International Marathonu Carlo Capalbo o poznání menší radost. Vyplácel by totiž 100.000 eur za překonání světového rekordu. Jen 24 sekundy chyběly Tsegayovi k historickému zápisu. To vše navíc ve větru, který foukal hodně, proti a hlavně v posledních čtyřech kilometrech.

„Čas pod 60 minut je prostě zázrak a pod 59 minut? Pro to prostě nemám slov, to je skutečně výkon jako blázen, bylo to super,“ rozplývala se manažerka závodu Jana Moberly. A dodala, že v takový čas, o který se Tsegay postaral, nikdo nedoufal.

„Když jsem ráno dávala komentátorům rozpis, kolik chtějí běžci běžet, tak mi nikdo nevěřil. Říkala jsem jim, že oni to mají v hlavě a že to půjdou. Je pravda, že když jsem ráno vyklopila z autobusu a viděli ten uragán na startu, tak jim trošičku pohaslo to nadšení,“ popisuje reakci afrických běžců Jana Moberly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na pražském půlmaratonu hodně foukalo, ale výsledek byl fantastický

Uragán to podle meteorologických měřítek samozřejmě nebyl, ale přesto běžcům otně otravoval život. Nejrychlejší z Čechů - Jan Kreisinger - ale předpokládal, že Afričané se s tím popasují. „Ten vítr jim tak nevadí. Foukalo až poslední čtyři kilometry, takže oni měli celých šestnáct kilometrů na to, aby si udělali náskok,“ vysvětluje fantastický čas, který zaběhl Etiopan Tsegay, Jan Kreisinger.

Od vítěze bychom se toho nedozvěděli, oč lépe běhá, o to hůře ovládá angličtinu. Jako spíkr se ale neživí, takže ho to týrat nemusí. Stejně jako Janu Moberly jen malinko mrzí, že Tsegay nepřekonal světový rekord. Můžeme dvakrát litovat, že počasí nebylo aspoň o malinko lepší. Ale máme letošní nejlepší a myslím si, že Praha může být absolutně hrdá na to, co viděla.“

Pavel Nedvěd možná poběží celý maraton

A to zdaleka neplatí jen o vítězném času 58:47 Atseda Tsegaye. Ale o všech více než 11ti tisících běžcích, kteří se dnes prodírali soupeři při Hervis půlmaratónu Praha a bojovali nejen s nimi, ale i s větrem a sami se sebou. Rekreačně pojal půlmaratón i držitel Zlatého míče 2003 fotbalista Pavel Nedvěd.

„Užili jsme si to. Trošičku byla zima, ale bylo to fajn. I lidé byli fantastičtí,“ liboval si Pavel Nedvěd, který zaběhl půlmaratón o něco rychleji než za hodinu a tři čtvrtě. A pak spíše potvrdil, že půlmaratón byl i testem na start na celé, více než 42 kilometrů dlouhé trati.

„Uvidíme. Maraton je dlouhý, mám k němu respekt, ale možné to je,“ říká Pavel Nedvěd. A kdy, že by si ten maratón mohl zaběhnout? 13.tého května, opět v Praze.

Tomáš Kohout, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme