Osudovou chybu Usain Bolt nevysvětlil, nevěděl o něm ani manažer Simms

Nikdo nemá nikdy míti nic za definitivní. Slova pánů Voskovce a Wericha by měl někdo přeložit Jamaičanovi Usainu Boltovi. A vlastně i drtivé většině těch, kteří ho považovali za jasného a jediného možného vítěze finále stometrového sprintu na mistrovství světa. Bolt totiž v korejském Tegu ulil start a rozhodčí ho přesně podle pravidel ihned diskvalifikovali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Usain Bolt, | Foto: Jan Rasch

Stoupnul si do určené páté dráhy. Při představování se mu kamera pochopitelně věnovala nejvíc. Usain Bolt se podíval doprava, ukázal tam a zakroutil hlavou, totéž pak udělal i na levou stranu. Potom před sebe, rukama udělal gesto, že má klapky na očích, vnímá jenom sebe – a naznačil, že on vyhraje.

Nic z toho. Druhý výstřel závodníky zastavil a Bolt viděl červenou kartu. Uliješ start = jdeš ven. Nemilosrdné pravidlo dopadlo i na největší hvězdu. Po závodě se pochopitelně neukázal, přes půl hodiny o něm nevěděl ani jeho manažer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Usain Bolt se po diskvalifikaci na stovce ztratil neznámo kam, informace o něm neměl ani jeho manažer Ricky Simms

„Nevím, kde je, ještě jsem ho neviděl,“ krčil rameny Ricky Simms, který by nejraději z novinářského obklíčení utekl.

Neměl ale kam, a tak se snažil zachovat si nadhled.

„Něco jiného je, že ve všech bězích vypadal moc dobře. Hodně si věřil, že předvede velmi dobrý výkon, teď se ale můžeme těšit tak na dvoustovku. Poběží dvě stě metrů a bude chtít být ještě rychlejší. Co víc lze taky udělat?“

V tom má Boltův manažer pravdu. Kde se ale stala ta osudová chyba? Proč se Bolt ulil? Nebyl až moc sebevědomý?

„Ne, to vůbec ne.“

A hned přiletěl další dotaz – že by byl nesoustředěný?

„Už to dělá spoustu let a ví, co a jak,“ zachovával klid Simms.

Do toho mu kdosi volal. Kdo? Z displeje jeho telefonu se to nedalo přečíst, možná samotný Usain. Mimochodem, jaký to může mít vliv na jeho kariéru?

„Vždyť víte, že je to největší šampion, jaký kdy byl. Ulil se, diskvalifikovali ho. Brzy ale bude zpátky,“ odpovídá Ricky Simms za svého klienta.

Obrovská škoda

Možná se někdy dozvíme, co se vlastně stalo. Proč se hvězdný sprinter proslulý tím, že na startu obvykle zaspí, najednou ulil a vyběhl dříve. Třeba to řekne za dva dny, za týden, nebo to napíše do biografie. Možná to také zůstane tajemstvím, ale tento příběh se nezapomene.

Třeba také dojde k diskusím o revizi pravidel. Dopady Boltovy absence vysvětluje desetibojař Roman Šebrle.

„Je to pro atletiku obrovská škoda, přeci jen je Usain obrovský vzor a modla atletiky. Už to, že má v sobě talent přitahovat k sobě lidi, a to nejen ty, kteří atletiku žerou jako my, ale i ostatní. Je to škoda, ale zase to byl asi zajímavý závod pro ostatní.“

Hlavně pro nečekaného vítěze, dalšího Jamajčana Yohana Blakea.

Tomáš Kohout, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme