Padesátiny Zlaté tretry oslaví i Bubka nebo El Guerrouj

Atletická Zlatá tretra Ostrava, která odstartuje na vítkovickém tartanu přesně za dva týdny, si letos dává mimořádně záležet na úspěchu. Slaví totiž své padesátiny. Účastí Usaina Bolta nebo navýšeným rozpočtem však oslavy nejkvalitnějšího mítinku ve střední Evropě teprve začínají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Usain Bolt (Jamajka) zdraví diváky Zlaté tretry v Ostravě | Foto: Tomáš Adamec

Na první pohled to nikdo nepozná, ale Ostrava zažije na konci května mimořádnou koncentraci veledůležitých osob. Na tretru se přijede podívat například nejmocnější muž atletického světa, předseda IAAF Lamine Diack, a společnost mu bude dělat i další persona sportovní diplomacie - viceprezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach z Německa, který je mnohými považován za budoucího nástupce Jacquese Rogga.

A slavit je podle manažera Alfonse Jucka opravdu co: "Je více mítinků, které byly hvězdné v 70. nebo 80. letech a dnes už neexistují, takže je vzácné, že Ostrava zaváhala jedinkrát v celé té éře od roku 1961. Zjistili jsme, že z top mítinků Diamantové ligy mají jen curyšská Weltklasse a Oslo podobně dlouhou historii."

Přehrát

00:00 / 00:00

Jména dalších es Zlaté tretry vyzvídal Radim Sajbot

Další bod narozeninového programu si užijou už i diváci. Těm budou postupně představovány světové legendy atletické minulosti jako polská sprinterka Irena Ševinská nebo reprezentantka někdejší NDR Marita Kochová.

Účast nejlepšího skokana o tyči všech dob Sergeje Bubky je už takřka samozřejmostí, ovšem to není zdaleka všechno.

Dorazí i Green nebo El Guerrouj

"Z 90. let přijede třeba Maurice Green, který v Ostravě absolvoval jeden z prvních mezinárodních mítinků mimo Spojené státy. Pak jamajská, dnes už slovinská legenda Marlene Otteyová nebo Hicham El Guerrouj. Na něj nemůžeme zapomenout, ten tu běžel svých prvních 5000 metrů, což ho nastartovalo do dvojnásobného olympijského triumfu o rok později," připomíná Juck.

Zejména na případu Hichama El Guerrouje je vidět, jak je důležité mít v pozici ředitele mítinku Jana Železného. Právě český trojnásobný olympijský vítěz v hodu oštěpem je tím, kdo sedí s Hichamem El Guerroujem v Komisi sportovců Mezinárodního olympijského výboru.

Ale zpátky ještě jednou k předsedovi IAAF Laminu Diackovi. Jeho účast na letošním padesátém ročníku Zlaté tretry Ostrava by mohla mít pro tento mítink poměrně zajímavý význam směrem k budoucnosti.

"Chceme mu mítink ukázat v moderní, dynamické podobě, protože on je také šéfem výkonné rady Diamantové ligy. Je jasné, že po roce 2012 dozná seriál určité změny, a tím pádem by bylo dobré, kdyby měl Ostravu zafixovanou v co nejlepší podobě," říká Alfons Juck.

Radim Sajbot, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme