Pořadatelé Pražského maratonu chtějí na startu více žen

Na start pražského maratonu se v neděli postaví témeř dva tisíce žen. Nikoho to asi nevyvede z míry, to ale neplatilo vždy. Třeba na slavném maratonu v Bostonu dlouho ženy startovat nesměly. Když v roce 1967 i přes zákaz jedna z nich na trať vyrazila, způsobilo to mimo jiné menší potyčku s ředitelem závodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský půlmaraton se v hlavním městě běžel 31. března | Zdroj: ČTK

Tahle výjimečná dáma se jmenuje Kathrine Switzerová a později založila mezinárodní běžecký seriál pro ženy. Tento týden bude hostem kongresu Mezinárodní asociace maratonů a vytrvalostních běhů v Praze.

"Ženy stále běhají o něco méně než muži. Na našich akcích je jich dvacet až třicet procent, na západ od nás je to třeba třicet až čtyřicet procent," objasňuje jedno z témat kongresu - Ženy a běh - jeden z organizátorů Miroslav Jiřík z Prague International Marathon.

Chcete přilákat na start více žen?

Přehrát

00:00 / 00:00

V Odpoledním Radiožurnálu si nejen o maratonských běžkyních povídal s Miroslavem Jiříkem Jiří Chum

Samozřejmě. Ženy běhají rády a my to víme, pouze mají možná více bariér než muži, ať je to třeba péče o děti nebo o domácnost.

Běhy pořádané Prague International Marathon bývají často vyprodané. Mají tedy Češí větší zájem o vytrvalostní běh nebo spíš roste počet účastníků štafetových běhů?

Jednoznačně roste zájem o běhy, zažíváme běžecký boom. To, co se odehrálo v 80. nebo 90. letech ve Spojených státech, zažíváme teď tady. Co ráno, co večer potkávám spousty běžců, zatímco před lety jsme se potají zdravili nenápadnými signály. Dneska už se neznáme.

Čím si vysvětlujete to zpoždění, že ten boom nepřišel současně?

Myslím, že po revoluci došlo k naplnění základních potřeb, kdy jsme chtěli mít dobré bydlení a auta, a teď hledáme něco dalšího, něco trvalejšího. Chceme žít zdravě, chceme se dožít vysokého věku a běh je ideální aktivita, stačí jenom zrychlit krok.

Jiří Chum, Eva Rajlichová, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme