Pořadatelům Pražského půlmaratónu se běžci z Afriky vyplatí

Skoro 10 000 běžců téměř všeho věku, vyznání a obou pohlaví zaplaví v sobotu ulice hlavního města. Ano, už potřinácté se uskuteční Pražský půlmaratón. Většina z vytrvalců patří pochopitelně mezi rekreační běžce s vlastními ambicemi, kteří budou soupeřit sami se sebou a se záludnostmi přes 21 kilometrů dlouhé trati. Bude ale diváky zajímat souboj v čele, kde budou soupeřit sice elitní atleti, ale pro většinu lidí zaměnitelní Afričané?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský půlmaraton 2009 | Foto: Jiří Zatloukal

Mohlo by se zdát, že angažování spousty atletů z východu Afriky způsobí to, že boj o prvenství bude nudný. Ale ono je to nutné hned z několika důvodů. Afričané jsou nejrychlejší na světě a diváci a sponzoři si žádají vylepšování rekordů.

Další výhoda vyplývá z toho, že společnost PIM organizuje Pražský půlmaratón tak dobře, že patří mezi elitní na světě. Dostalo se mu i ocenění tzv. Zlatou známkou. A s tím souvisí i toto.

Přehrát

00:00 / 00:00

Afričtí běžci jsou Pražskému půlmaratonu přínosní z několika důvodů

„V těch úplně prvních ročnících jsme byli rádi za každého elitního běžce ze zahraničí, ale zejména poslední dva roky registrujeme větší počet zájemců, než já mohu přijmout. S jejich manažery tak jednám dlouho dopředu a vybírám ty, kteří se pro náš pražský závod hodí,“ říká Jana Moberly.

Moberly už hodně dlouho zajišťuje nejen pro Pražský půlmaratón, ale i maratón elitní vytrvalce. Pro pořadatele je převis poptávky atletů jedině dobře. Organizátoři by tak mohli i ušetřit na startovném, protože si určí vůči atletům výhodnější podmínky.

Ve vztahu pro atlety z Afriky to platí na 100%. Jsou sice nejlepší, ale také jich běhá spousta. Zvlášť, když poznali, že díky lepším fyziologickým předpokladům a tím, jak trénují od útlého mládí běháním do školy, si mohou s relativně menší námahou než Evropané vydělat celkem slušné peníze.

No a protože jich je hodně, ještě více a zároveň klesá jejich cena. Pražským organizátorům navíc pomáhá i jejich vlastní dobré renomé a solidnost.

Evropané by se prodražili

„Zejména Keňských běžců, ale i Etiopských je neuvěřitelné množství. Závody ve světě se tak jako všechny podniky potýkají s finančními problémy. Řadíme se do těch závodů, o kterých se ví, že skutečně dostojí svému slovu a platí prize money. Manžeři to o nás vědí a já s tím mohu už dopředu kalkulovat,“ vysvětluje Jana Moberly dodává, v čem je to výhodné:

„Cena keňských a etiopských atletů není tak vysoká, jako třeba evropských běžců stejné kvality, kterých je pořád velice málo. Oni totiž o tom dobře vědí a také podle toho si nárokují svoje požadavky.“

Tolik tedy k vysvětlění, proč je pro pořadatele výhodné angažovat africké vytrvalce. Ale aby si udrželi tu prestižní Zlatou známku, musejí zajistit i atlety z dalších zemí. Takže třeba Keňance Kosgeiové by měla být dobrou soupeřkou v boji o překonání traťováho rekordu Francouzka Daunayová, nebo Ruska Samochvalovová.

Pravda, Keňan Chanchima, který má nejlepší osobní rekord mezi muži, také lepší traťového Pražského půlmaratónu, bude soupeřit hlavně se svými krajany.

Tomáš Kohout, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme