Potřebuju přitrénovat, říká o neúčasti na ME oštěpařka Špotáková

Oštěpařka Barbora Špotáková nepojede na atletické mistrovství Evropy. Ne, není zraněná. Ne, rozhodně by tam nebyla bez šancí na výborný výsledek. Ale je za neúčast svým způsobem ráda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barbora Špotáková vyhrála soutěž oštěpařek na Memoriálu Josefa Odložila | Zdroj: ČTK

Barbora Špotáková se po vítězství na mistrovství republiky rychle schovala do stínu u oštěpařského sektoru. A několikrát poděkovala novinářům, že nemusela jít do mix-zóny, ale oni přišli za ní. Byla utahaná, energii jí sebralo sluníčko i samotná soutěž. Měla toho dost už od náročného dvojstartu sobota (New York) - pondělí (Praha), který ji prý dal pořádnou facku.

„Tušila jsem to už při rozcvičování na Odložilově memoriálu, tam jsem to ale ještě zvládla. Potom to ale byla každý den strašná únava, která mě přepadla. Mám nějak zablokovaná záda, žebra nebo něco, s tím se pořádně nedá házet, a znamená to, že trochu potřebuju přitrénovat,“ říkala Barbora Špotáková ve chvíli, kdy ještě nevěděl, jestli pojede na mistrovství Evropy, nebo ne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Barbora Špotáková vynechá letošní ME, aby se stoprocentně připravila na olympiádu

Trenér Jan Železný měl ale jasno.

„Nepojede, určitě ne. Nechala to na mně a já si myslím, že by to nebylo dobré,“ prohlásil také světový rekordman a navíc trojnásobný olympijský vítěz.

Důvodů našel hned několik. Zásadním, proč Barboru Špotákovou nepošle na mistrovství Evropy, je paradoxně ten, že je nejlepší českou atletkou. A ta musí vyhrávat.

„Kdyby to byla závodnice jiného typu, je to něco jiného, ale na ní leží ta tíha. A dvakrát za rok, navíc v tak krátké době, to není jen o tom výkonu, to je nejen o psychice, ale také o únavě. Kdyby šla na Evropu, třeba by vyhrála nebo udělala medaili, ale byla by unavená v hlavě. A já místo toho potřebuju, aby se těšila,“ vysvětlil Jan Železný.

A je patrné, že Barboru Špotákovou dobře zná, i když ji trénuje jenom rok a půl. I ona sama poznala, že je v menším útlumu, který ale na druhou stranu vítá.

„Vždycky je dobré znamení, když má člověk znovu chuť trénovat, a pak předvést na olympiádě to, s čím bude spokojený,“ tvrdí Barbora Špotáková, která za 12 let v oštěpařské špičce přesně ví, jak její tělo reaguje a co potřebuje její psychika. Loni jí hodně pomohla i oslava narozenin, které má 30. června.

„Vždycky, když se blíží narozeniny, necítím se moc dobře. Ale když přejdou, nějak se s tím smířím,“ směje se Barbora Špotáková. Teď už česká naděje ‚jen‘ na olympijské hry.

Tomáš Kohout, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme