Prahu zaplní běžci. O vítězství v Pražském půlmaratonu se poperou elitní afričtí vytrvalci

V ulicích centra Prahy se dnes bude prohánět kolem 11 a půl tisíce běžců ze 73 zemí světa. Pomýšlet na vítězství v 18. ročníku Pražského půlmaratonu ale může jen zlomek z nich. Bránit nejvyšší stupínek se vrací oba loňští vítězové a oba budou čelit také velké výzvě v podobě rychlých a zkušených soupeřů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský půlmaratón 2013 | Foto: Filip Jandourek

Na start netradičně už v deset hodin se postaví obhájci ženské i mužské kategorie - Worknesh Degefaová z Etiopie a Keňan Daniel Wanjiru, kteří mají osobní maxima na úrovni rekordu závodu.

„Wanjiru proti sobě bude mít velké vyzyvatele, zejména Abrahama Cherobena, který je držitelem loňského nejlepšího světového času v půlmaratonu v hodnotě 58:48, takže je nejrychlejším mužem letošního startovního pole. Spolu s ním ale budou chtít do bojů o medaile zasáhnout i další závodníci, zejména z Keni a Etiopie,“ říká koordinátorka elitních atletů Jana Moberly, která se stará o tradičně silné obsazení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na závod se hodně těším, hlásí před startem letošního Pražského půlmaratonu běžkyně Eva Vrabcová-Nývltová

„Praha je vždycky během překvapeních, takže se mohou objevit nové tváře. Například nejmladší elitní muž startovního pole Kenneth Keter, který před třemi týdny dokázal vylepšit svůj osobní rekord pod hodinu,“ upozorňuje Moberly.

Právě velká konkurence a také ještě rychlejší trasa má závodníkům letos pomoci pokusit se zaútočit na čas hluboko pod hodinu a v ideálním případě možná i na světový rekord.

„Nemám velký problém sestavit to startovní pole kvalitně, protože zájem o Prahu skutečně je, i díky tomu, že se nám tady daří běhat dobré časy. Takže pokud nebude foukat silný vítr, tak se můžeme dočkat velice krásných časů od zahraničních, ale i od českých běžců,“ přibližuje Jana Moberly.

Vítěz dnešního pražského půlmaratonu dostane 25 tisíc eur. Češi mají vlastní kategorii

Číst článek

Na více než 21 kilometrů dlouhé trati v srdci historické Prahy totiž nebude chybět ani takřka kompletní česká špička. Nejvíce si organizátoři Sportisimo 1/2 Maratonu Praha slibují od dvojice Jiří Homoláč, Eva Vrabcová-Nývltová.

„Ten půlrok, co jsem nemohla startovat, byl strašný, takže se těším, že konečně opět vyběhnu se startovním číslem. Navíc v Praze, kde je atmosféra vždycky bombastická, takže se nemůžu dočkat,“ přiznává Vrabcová Nývltová.

Pražský půlmaraton 2016 | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Jakub Marek, Jakub Knoll Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme