Pražský maraton nabídl keňské triumfy a Kreisingerův olympijský limit

Osmnácté narozeniny pražského maratonu proběhly ve velkém stylu. Devítí tisícům účastníků v čele s elitními světovými běžci byla sice trošku zima a docela jim foukalo, skvělé výsledky to ale nepoznamenalo. Etiopský atlet Deresa Chims se zapsal do tabulek druhým nejrychlejším časem trati a díky Janu Kreisingrovi má Česká republika dalšího účastníka olympijských her v Londýně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Kreisinger skončil na Pražském maratonu při svém debutu třináctý a splnil olympijský limit | Zdroj: ČTK

Za zvuku symfonické básně Vltava z cyklu Má vlast od Bedřicha Smetany se přes devět tisíc lidí z 52 zemí vydalo vstříc pražskému maratonu. Favorité byli jasní - Keňané a Etiopané.

Zraky českých fanoušků byly ale upřeny k jednomu domácímu běžci. Jan Kreisinger bojoval v Praze o olympiádu. A časem 2:16,26 splnil B limit pro Londýn.

Přehrát

00:00 / 00:00

Za Pražským mezinárodním maratonem 2012 se ohlédl Štěpán Pokorný

"Posledních tak čtrnáct patnáct kilometrů bylo hodně těžkých, protože jsem běžel sám. Celá ta část až k Libeňskému mostu byla proti větru, to byl boj. Pak už to nebylo tak členité, spíš šlo o boj s psychikou. Ten čas beru všemi deseti, jsem šťastný. Teď budu odpočívat, pak to probereme s trenérem a někam asi vyrazíme," popsal Jan Kreisinger.

Za prvním Chimsou zaostal přesně o deset minut a jednu vteřinu, to ale ho ale v cíly rozhodně mrzet nemuselo. Kromě celkového a českého vítěze zaujali ještě dva atleti. Tím prvním byl Keňan Philemon Limo, který si v české metropoli odbyl svou maratonskou premiéru a hned doběhl na skvělém třetím místě.

"Pro mě to bylo úplně něco nového. Naučil jsem se, že maraton opravdu není lehký. Poučil jsem se tolik, že se příště musím pečlivěji připravit a pilně trénovat, abych se umístil ještě lépe," prohlásil rekordman pražského půlmaratonu z loňského roku Philemon Limo.

Další velice sledovanou osobností byla jeho krajanka Lydia Cheromeiová, která pár dní před maratónem avizovala útok na svůj rekord trati 2 hodiny 22 minut a 34 vteřin. Jenže po 30 kilometrech ztratila své jasné vedení a ze závodu odstoupila.

Z vítězství se tak nečekaně radovala její tréninková kolegyně Agnes Kipropová.

"Nečekala jsem, že vyhraji. Myslela jsem, že první bude Lydia. Když jsme se setkaly v průběhu trati, tak jsem se jí jen zeptala, jestli chce ještě pokračovat a jestli poběžíme spolu. Ona řekla, ať klidně běžím, že má potíže. Tehdy jsem věděla, že budu první," dodává ženská vítězka z Keni Agnes Kipropová.

Pavel Nedvěd na Pražském mezinárodním maratonu | Foto: Prague International Marathon

Jen pro zajímavost, držitel Zlatého míče z roku 2003 Pavel Nedvěd splnil svůj cíl a maraton zaběhl pod čtyři hodiny. Přesněji za 3:50.

Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme