Pražský maraton ovládli Keňané Barus a v traťovém rekordu Cheromeiová

Triumf na 17. ročníku Pražského mezinárodního maratonu si připsali keňští vytrvalci. Mezi muži zvítězil Benson Kipchumba Barus, v ženské kategorii Lydia Cheromeiová vytvořila časem 2:22:34 nový a navíc kvalitní traťový rekord. Mistrem České republiky se stal Petr Pechek.

Start Volkswagen maratonu Praha

Start Volkswagen maratonu Praha | Foto: Tomáš Kohout | Zdroj: Český rozhlas

Na start podniku, který poprvé letos získal nejvyšší ocenění Gold Label Mezinárodní asociace atletických federací IAAF, se postavilo 8 500 běžců z devadesáti zemí. Při své maratonské premiéře zvládl trať dlouhou 42,195 km za 2:07:08 a vytvořil si nový osobní rekord.

Na stupně vítězů doprovodili dvacetiletého keňského vytrvalce jeho dva krajané. Druhý doběhl Kenneth Mburu Mungara, triumf Keňanů dokonal třetí Samuel Kiplimo Kosgei, který si navíc vyzkoušel takto dlouhou trať poprvé v kariéře.

Stylem start – cíl a navíc v traťovém rekordu opanovala závod žen největší favoritka Lydia Cheromeiová. Překonal tak dosavadní maximum, které z loňska držela další Keňanka Helena Kiropová. Vítězové obou hlavních kategorií vyinkasují prémie ve výši 15 tisíc eur.

Nejlepší z Čechů byl Petr Pechek, který doběhl do cíle v osobním maximu 2:18:28 a za limitem na mistrovství světa zaostal jen o necelou minutu a půl. Druhý byl z domácích běžců Robert Krupička. Mezi ženami byla nejrychlejší Češkou Radka Churáňová.

Pražský mezinárodní maraton:

Muži: 1. Barus 2:07:06, 2. Mungara 2:07:34, 3. Kosgei (všichni Keňa) 2:07:45, 4. Kisri (Maroko) 2:08:40, 5. Mwangi (Keňa) 2:09:03, 6. Woldeamanuel (Et.) 2:09:46, ...15. Pechek 2:18:26, 17. Krupička (oba ČR) 2:20:00

Ženy: 1. Cheromeiová (Keňa) 2:22:34 - traťový rekord, 2. Tadesseová 2:28:32, 3. Zemedkunová (obě Et.) 2:32:14, ...12. Churáňová 2:53:11, 14. Šibravová (obě ČR) 2:58:05

Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít