Pražský maraton vyhrál Keňan Kandie, zúčastnilo se 10 tisíc běžců

Pražský mezinárodní maraton vyhrál Keňan Felix Kipchirchir Kandie. Na Staroměstské náměstí doběhl vítěz závodu v čase dvě hodiny 8 minut a 32 sekund. Za rekordem podniku zaostal téměř o tři minuty. Podniku se zúčastnilo deset tisíc závodníků.

Pražského maratonu se zúčastnilo deset tisíc běžců

Pražského maratonu se zúčastnilo deset tisíc běžců | Zdroj: ČTK

Klíčový okamžik 21. ročníku Pražského maratonu přišel po 35 kilmetrech běhu. Před holešovickou tržnicí předběhl Keňan Felix Kipchirchir Kandie svého krajana Evanse Kiplagata Chebeta a okamžitě si začal získávat náskok.

Na Staroměstské náměstí doběhl 27letý Keňan v čase dvě hodiny, 8 minut a 32 sekund, osmnáct vteřin před svým krajanem, který v Praze doběhl druhý, stejně jako v loňském roce. Třetí místo získal největší favorit závod Deribe Robi z Etiopie.

O pražský maraton byl velký zájem. Do štafety zasáhl i biatlonista Šlesingr

Jako první z českých závodníku doběhl Vít Pavlišta, který svůj čas dostal pod 2 hodiny a 18 minut. Druhý v Mistrovství republiky skončil Jiří Homoláč, který v cíli atakoval svůj osobní rekord 2 hodiny, 19 minut a 37 sekund.

Ženský závod v chladném počasí vyhrála Etiopanka Yebrugual Melesová o minutu před Portugalkou Sarou Moreirovou. Vítězové obou kategorií získají prémie 15 tisíc eur. Pavlišta jako mistr republiky vybojoval prémii 15 tisíc korun.

Volkswagen Maraton Praha 2015 - trasa závodu a dopravní omezení | Foto: ČTK

Závod dokončilo méně než šest tisíc startujících, v průměrném čase 4 hodiny 10 minut. Maratonci tak byli v průměru o čtyři minuty pomalejší než loni a stejně rychlí jako před dvěma lety. Loni jich navíc do cíle doběhlo o 165 víc.

Jak se můžete sami přesvědčit v interaktivním grafu, největší počet běžců – přesně 434 – doběhl v intervalu 3:55 až 4:00. Pokořil tak důležitou psychologickou hranici čtyř hodin. Na druhou stranu, 250 maratoncům tato meta o méně než pět minut unikla.

Graf ukazuje, kolik běžců doběhlo do cíle v pětiminutových intervalech a jaký byl jejich průměrný čas. Pomocí odkazů vlevo nahoře můžete data filtrovat, graf se automaticky překreslí a ukáže výsledky pro obě pohlaví, různé věkové kategorie či vybrané národnosti.

Pražský maraton:
Muži: 1. Kandie 2:08:32, 2. Chebet (oba Keňa) 2:08:50, 3. Robie 2:09:05, 4. Assefa (oba Et.) 2:10:01, 5. Ronoh 2:10:52, 6. Chemungor (oba Keňa) 2:12:09, ...14. Pavlišta (Slovan Liberec) 2:17:51, 15. Homoláč (AK Kroměříž) 2:19:37, 16. Pechek (Maratonstav Úpice) 2:22:42.
Ženy: 1. Meleseová (Et.) 2:23:49, 2. Moreirová (Portug.) 2:24:49, 3. Haylayová (Et.) 2:25:24, 4. Ronová (Et.) 2:26:31, 5. Bekereová 2:26:55, 6. Mogesová (obě Et.) 2:27:20, ...14. Macháčková (X-Air Ostrava) 2:51:01, 15. Zuzánková (TEPO Kladno) 2:55:26, 17. Churaňová (Lokomotiva Trutnov) 2:57:53.

Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít