Pražský maraton založil před 16 lety 'bláznivý' Ital

Běžci se baví, čímž štvou řidiče. Mnozí z nich totiž nemohou vydýchat to, že místo zamořování vzduchy výfukovými plyny má převahu pohon vlastních nohou. V hlavním městě Česka je tomu třikrát do roka, ale největší příležitost se nabídne tuto neděli, kdy se poběží Volkswagen maraton Praha.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský půlmaratonu se běžel v metropoli 2. dubna. Na snímku Azmeraw Bekele z Etiopie (vpravo) a Kwemoi Titus Masai z Keni bojují o druhé a třetí místo. | Zdroj: ČTK

A kdo to všechno může? Kdo za tím stojí? Jeden zdánlivě bláznivý Ital. On to má ale Carlo Capalbo za těch 16 let, kdy maratonem a dalšími běhy uchvacuje - i štve - okolí, pořádně promyšlené. Když kdysi jiným funkcionářům na semináři vyprávěl, jak má fungovat sportovní organizace, koukali na něj jako zjara, ačkoliv se blížil podzim.

Asi ani nikdo jiný než tento rozevlátý jižan nemohl v roce 1995 uspořádat první maraton v centru hlavního města, který se uchytil. Jak na to šel? Od lesa - tedy od Tróje. Tam totiž bydlel Emil Zátopek. Maratonská legenda, ze kterou Capalbo zašel, aby získal podporu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražský maraton založil před 16 lety 'bláznivý' Ital

„Obvykle když jdete za lidmi od sportu, tak se domluvíme snadno, máme stejnou řeč. Přesto, když jsem tenkrát šel za Emilem Zátopkem, překvapilo mě, že mě nevyrazil ze svého domu. Nebo když jsem byl za Karlem Pilným. S institucemi je to těžší. Zaprvé, protože je to tak vždycky a zadruhé, protože třeba radnice má pochopitelně zodpovědnost za chod města. Proto je to trochu těžší,“ vzpomínal před lety Carlo Capalbo na nelehké začátky.

Přes menší krizi své společnosti Prague International Marathon na přelomu století udržel závody na solidní úrovni, ale hlavně je pak dál rozvíjel. Neustále něco vylepšoval, vymýšlel doprovodné akce, inovoval zázemí pro běžce, vylepšoval jejich před a po- závodní komfort, hledal nové způsoby jak přitáhnout vytrvalce i sponzory.

A funguje to. Dokonce tak, že se pražský závod dostal mezi 16 nejlepších maratonů světa, oceněných zlatou známkou Mezinárodní asociace atletických federací. „Zlatá známka neznamená, že je dobrý jenom náš tým. Znamená to, že fungují všechny části města – od policie, po trenéry, po běžce. Je to úsilí i úspěch celého města.“

Carlo Capalbo při prezentaci ocenění takticky chválil hlavně ty, se kterými musí spolupracovat. Jinak by si totiž mohl sebekrásnější maraton tak akorát vymyslet, ale už by ho neměl jak realizovat. Za pomoci maratonu, elitních vytrvalců, ale i tisícovek amatérských běžců ovládne Carlo Capalbo Prahu opět. Už v neděli.

Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme