Pražský půlmaraton přivítá i celebrity, třeba Romana Šebrleho

Přes jedenáct tisíc běžců, z toho osm tisíc z Česka, se dnes v poledne vydá na trať Pražského půlmaratónu. Jen úzká skupina Afričanů bude bojovat o vítězství, většinou to ale budou amatéři běhající pro radost. A mezi nimi i kategorie, která se dá zařadit do zvláštní škatulky celebrit. Jako třeba bývalý fotbalista Pavel Nedvěd, spisovatel Michal Viewegh nebo vícebojař Roman Šebrle.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Šebrle | Foto: Tereza Jelínková

Držitel všeho možného, co lze v desetiboji a sedmiboji získat a vyhrát, ale nepoběží celý půlmaratón. To by se rovnou mohl začít specializovat na jinou atletickou disciplínu, zatímco na vrcholné akce - jako třeba olympiádu v desetiboji - rovnou zapomenout. Zato právě pětikilometrová trať mu zapadá do současného tréninku.

„Kdyby to bylo třeba šest nebo sedm, už by to bylo moc, musel bych to běžet pomaleji. Ale to už by mi nedalo tolik do tréninku patnáctistovky a celého objemu jako těch pět kilometrů, které se budu snažit běžet rychle,“ říká Roman Šebrle.

Celá trať půlmaratónu měří přes 21 kilometrů, ale pětka se dá také dnes v Praze běžet závodně - jako jeden úsek štafety. To ale nebude případ slavného desetibojaře.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Pražském půlmaratonu narazíte i na takové hvězdy, jako jsou Pavel Nedvěd či Roman Šebrle

„Rozhodl jsem se na poslední chvíli a štafetu neběžím, takže budu startovat půlmaratón a poběžím do pěti kilometrů,“ popisuje Roman Šebrle, který tak doběhne zhruba někam k Železničnímu mostu.

Pak ale začne spřádat plány, do kterých zahrnuje nejen šéfa závodů Carla Capalba.

„Možná ještě nějakou štafetu doděláme, to je pravda, to bych mohl… kdyby běžel Carlo, a ty, Martin, Michal, no vidíte, to se to sešlo,“ projevil Roman Šebrle smysl pro zvrácený humor, ale s kolegou Haškem ze Sportu a Dusíkem z České televize jsme jeho nabídku s díky odmítli, ačkoliv publikum by se asi bavilo.

K tomu ale obvykle stačí, když sleduje nabušené desetibojaře při běhu na1500 metrů.

„Manželka tomu říká, že běží medvídek, když běžím patnáctistovku. Asi to bude zajímavé, jsem zvědavý, kolik můžu zaběhnout po tom čtrnáctidenním tréninku,“ říká Roman Šebrle a dodává, že po zdravotní stránce už je fit a vyléčil zranění, kvůli kterému vynechal halové mistrovství světa v Istanbulu.

„Už je to stoprocentní, šel jsem dvě nebo tři rychlosti, i když ne úplně naplno. Ale už jsem šest stovku za jedenáct a půl v botách, to už není špatný, zatím to drží.“

A určitě se přichystá na to, aby vydrželo i dnešních pět kilometrů. Zvláště ti, co se chystají na kompletní půlmaratón, by si ale měli dát pozor. Kdo počítá s tím, že na trati stráví dvě, a třeba i tři hodiny, které jsou limitem, měl by se kvůli větru a dešti obléknout trochu víc než jen do trenýrek a tílka a také by neměl ignorovat občerstvovací stanice.

Tomáš Kohout, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme