Pražský půlmaratón se Zlatou známkou

Prestiž, i to je to, oč tu běží. Doslova to platí v případě Pražského půlmaratónu - loni dokonce získali pořadatelé Gold Label IAAF, tedy zlatou známku. Toto nejvyšší možné ohodnocení mají už jen čtyři jiné půlmaratóny na světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

PIM a Radiožurnál | Foto: Prague International Marathon

Je to pocta, která zvyšuje zájem o běžců, ale také pořadatele omezuje a zároveň nutí i je k velkým výkonům. Jak se jim to podaří pro letošek se dozvíme už zítra.

Co to znamená Zlatá známka? Takové logo, namalované, nebo zhmotnělé třeba na obdélníkové medaili. Může být i mrňavé, ale v podstatě zaručuje účast nejlepších běžců světa.

„O našem závodu se daleko více ví. Manažeři máji daleko větší zájem poslat běžce právě sem, ale nejenom díky zlatu, ale loňské časy ukázaly, že se tu dá běžet opravdu rychle,“ říká Jana Moberly, která v pořadatelské společnosti Prague International Marathon zajišťuje účast elitních atletů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražský půlmaratón se Zlatou známkou

Ale ona zmíněná Zlatá známka jí také poněkud komplikuje práci. „Na druhou stranu jsou ta kritéria natolik přísná, že mi to svazuje ruce při výběru elitního startovního pole, kde musím docílit toho, aby byli alespoň z pěti různých zemí a nejenom z Afriky. To je to co je pro mě každoročním oříškem, ale já věřím že se nám to opět podaří zdolat,“ věří Jana Moberly.

Stejně jako traťový rekord, který by pořadatelé rádi viděli ve výsledcích časem pod jednu hodinu. A věří, že se to podaří. Půlmaratón není jen běžeckou záležitostí a obhajoba Gold Labelu vyžaduje i dostatečnou propagaci kvalitní atletiky.

I proto musí pořadatelé zajistit přímý přenos v minimálně pěti zemích světa. A odpovídající sledovanost.

„Dokonce přímý přenos bude v Číně. Řeknu to anglicky a česky: 20 miliónů lidí to uvidí. Pro nás je to opravdu špičkový výkon. Ale samozřejmě se to povede jen když můžete nabídnout krásnou Prahu. Takže musíme vystartovat a skončit v Praze 1,“ říká Carlo Capalblo.

Právě toto musel opět po letech na radnici Prahy 1 vysvětlovat. Povedlo se. Vylepšení traťového rekordu, jako šperku ke 12.tému ročníku Pražského půlmaratónu už je na běžcích samotných.

Tomáš Kohout, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme