Pražský půlmaratón zvládl vítěz těsně nad hodinu, spokojen byl i Pavel Nedvěd

Většina českých vytrvalců má za sebou první vrchol sezóny - 12.tý ročník Pražského půlmaratónu. Každý ho zaběhl v jiném čase, ale všichni se prali se stejnými podmínkami - hlavně silným větrem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Nedvěd před startem Pražského půlmaratónu | Zdroj: ČTK

Pořadatelé tak mohli být i trochu zklamaní. Vítěz 12.tého ročníku Keňan Kimurer jim totiž nemohl splnit přání - zaběhnout rekord trati v čase pod jednu hodinu. Chybělo mu k tomu jenom 10 sekund.

Zaběhl více než 21 kilometrů za jednu hodinu a devět sekud. Výrazně si zlepšil osobní rekord, ale pořadatelům mohl Keňan Joel Kemboi Kimurer udělat mnohem větší radost. Kdyby byl jen o deset sekund rychlejší.

„Pocity jsou malinko smíšené, ale až ze mě opadne trošičku to zklamání, že to bylo tak blízko a nepovedlo se, tak budu určitě spokojená, protože běžet těsně nad hodinu je světový čas a já jsem ráda, že se nám to povedlo,“ říká Jana Moberly, která pro společnost Pražský mezinárodní maratón zajišťuje účast elitních atletů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražský půlmaratón zvládl vítěz těsně nad hodinu, spokojen byl i Pavel Nedvěd

A důvod, proč Kimurer přes veškerou snahu rekord Pražského půlmaratónu nepřekonal?

Vítr brzdil běžce

„Vítr nám udělal čáru přes rozpočet, protože dnešní počasí bylo hodně větrné. Nicméně vítězný muž ukázal, že to v jeho silách bylo, protože nebýt toho větru, tak by jsme se možná báli o pokoření hranice 59 minut. Běžel úplně skvěle, protože běžet těsně nad hodinu v tomhle počasí, klobouk dolů,“ dodává Jana Moberly.

„Je neuvěřitelné, že oni tady v tomhle větru běželi hodinu a vdět vteřin, tak si nedovedu představit, když by bylo bezvětří, tak by běželi o třičtvrtě minuty rychleji a to už jsou neskutečné výkony,“ vysekl poklonu vítězi Róbert Štefko, nejlepší Čech, který skončil celkově 11.


Můžeme tedy říci, že vítr obral pořadatele o traťový rekord. Vlastně ale jen o jeden traťový rekord. Tomu druhému můžeme říkat úplně stejně i když se v něm nepočítají sekundy ale lidé. Prahou jich běželo celkem 8447, tolik, jako nikdy předtím.

Bylo to fajn

Jedním z nich byl i fotbalista Pavel Nedvěd. Odbyl si premiéru mezi vytrvalci a za cílem odpověděl i na otázku, jestli byla lehčí nebo těžší, než čekal.

„Bylo to fajn a to jsem od toho čekal. Chtěl jsem si to užít a užil jsem si to. Bylo to fakt výborné a vřele doporučuji,“ prohlásil v cíli Pavel Nedvěd, který ale něco negativního přeci jen našel.

„Nejhorší byl asi vítr a myslím si, že ten asfalt a ty kostky, to je pro nás asi to nejhorší, ale třeba nebude že za šest týdnů tolik foukat,“ říkal Pavel Nedvěd s myšlenkami na Pražský mezinárodní maratón, který se poběží 9. května.

Prý se možná objeví i na jeho startu. Uběhnout půlmaratón trvalo Pavlu Nedvědovi hodinu a skoro 50 minut. A čas vítěze hodnotil s velkým respektem:

„Já myslím, že je to něco neskutečného, že oni to běží kolem hodiny. To je fakt na klobouk dolů, protože to je jejich disciplína, takže jsou v tom nejlepší na světě, tak je to v pořádku.“

Ovšem nejen špičkoví atleti a fotbalista, ale třeba i triatlonisté nebo orientační běžci byli k zahlédnutí mezi vytrvalci a vytrvalkyněmi. A zatímco většina z nich se bude po výkonu pár dní dávat dohromady, Oldřich Janeček si plánuje další výdej energie.

„Zítra oblastní přebor na dlouhé trati v orientačním běhu,“ říká Janeček, kterého čeká po spojnicích 17 kilometrů.

Tomáš Kohout, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme