Před 65 lety vybojoval Emil Zátopek své první olympijské zlato

Dnes je tomu přesně 65 let, kdy Emil Zátopek vybojoval svou první zlatou olympijskou medaili. Legendární vytrvalec vyhrál na Hrách v Londýně běh na 10 kilometrů a stal se prvním československým atletem, který se radoval z vítězství na olympiádě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

E. Zátopek s manželkou Danou | Foto: Robert Tamchyna

Zátopka si britské publikum oblíbilo, což bylo slyšet i v průběhu závodu, který na stadionu sledovalo přes 60 tisíc diváků. Při rozcvičení před samotným závodem přišel za českým atletem s neobvyklou radou světový rekordman Vilje Heino.

„Přátelsky mi připomínal, že v takovém vedru by nebylo dobré začít moc rychle. Byl jsem mu vděčný za takovu radu a hned jsem řekl vedoucím, aby mi dávali znamení z tribuny pro kontrolu tempa," vzpomínal na svůj velký závod Emil Zátopek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Emil Zátopek o zlatém závodě na OH v Londýně

Heino s několika běžci ale k údivu rodáka z Kopřivnice začal velmi ostře. Český atlet se jich chtěl držet, ale z tribuny dostával znamení, že je tempo moc rychlé, a tak se ovládl a běžel si svým tempem.

"Kolo za kolem se mi vedoucí běžci vzdalovali a zapochyboval jsem, zda jsme se opravdu dobře domluvili."

Tempo ale tým kolem Emila Zátopka odhadl velmi dobře. Český vytrvalec se dotáhl na čelo závodu a na šestém kilometru nasadil k trháku. Nestačil mu ani Heino, který dokonce vzdal. Do cíle doběhl Zátopek v téměř čtyřicetistupňovém horku s obrovským náskokem 48 vteřin.

Jakub Marek, Jiří Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme