Překážkář Petr Svoboda vyvrátil zprávu o konci profesionální kariéry

Atlet Petr Svoboda nekončí s vrcholovou kariérou. Překážkář v rozhovoru pro Radiožurnál vyvrátil zprávu jednoho zpravodajského serveru, podle které už vzdal svůj vleklý boj o návrat po zranění. Pata ho sice na konci léta začala opět výrazně trápit, Svoboda se ale chce o svou šanci ještě poprat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Svoboda na mítinku v Düsseldorfu soupeřil i s Číňanem Liou Xiangem | Zdroj: ČTK

„Buď to vyjde a ta noha se umoudří, nebo se neumoudří a v březnu budu muset skončit. V takovém případě bych se vrhnul na trenéřinu. Chtěl bych být trenérem, abych z toho atletického života nezmizel,“ řekl rodák z Třebíče, který ještě donedávna patřil k tomu nejlepšímu, co česká atletika má.

Před dvěma lety si v Paříži pověsil na krk zlatou medaili, když ovládl finále překážek na 60 metrů. Od té doby se ale na ovál nepostavil a bojoval se zraněním achillovky a později paty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Překážkář Petr Svoboda svůj návrat k závodění ještě nevzdává

Po první operaci uspěchal návrat, což se mu nevyplatilo. Na začátku letošního roku málem přišel o nohu, když se mu do paty dostal zánět. Trpělivá léčba nakonec přinesla ovoce, Svoboda začal znovu trénovat, jenomže na comeback stále ještě čeká.

„To rozhodnutí je úplně jednoznačné. Když to bude bolet, tak skončím v březnu a budu trénovat. Když to náhodou vydržím a uzdravím se, tak bych chtěl ještě zkusit bouchnout tu svoji ‘atomovku‘ na jakémkoliv závodě kdekoliv v Čechách. Chtěl bych ale ještě jednou zažít ten pocit,“ říká Petr Svoboda.

Chtěl začít závodit na podzim, někdy touto dobou. Do konce prázdnin prý šlo všechno skvěle, prý i lehounce zkoušel překážky. A měli s trenérem radost, jak mu to jde technicky.

„S trenérem jsme si řekli, že zkusíme běhat v tretrách překážky po trávě, jen lehce na techniku, ale dva dny nato jsem přestal chodit. Ráno jsem se vzbudil a pohyblivost nohy byla úplně na nule.“

Tonoucí se stébla chytá

Podle lékaře to bylo i operacemi nohy a následným zjizvením, ale zmenšovat jizvu dalším řezáním se doktorovi nechtělo. Až dostal Petr Svoboda nabídku od toho, který ho o nohu málem připravil, když mu patu při léčbě zanítil. Je jím lékař fotbalového Bayernu Mnichov Hans-Wilhelm Müller-Wohlfahrt.

„Řekl mi, že u něho budu mít celou léčbu až do Ria de Janeira zdarma a že mě vrátí na vrchol. Prý už to zažil se spoustou sportovců, které lidi odepisovali, protože třeba tři roky nehráli fotbal. A on je vrátil zpátky. Během té doby, co byli doma, si odpočinuli, takže poté o to déle sportovali, protože to tělo mělo čas si odpočinout.

Petr Svoboda je tak podle svých slov tonoucím, který se chytá stébla. A aby té vody nebylo málo, malinko mu teď kazí i dovolenou, na které je s manželkou Jiřinou - českou rekordmankou ve skoku o tyči - v Chorvatsku.

„Teď zrovna si ‘užíváme‘ deště, ale jinak jsem tady velice spokojený. Potřeboval jsem vypadnout z Čech,“ vyhlíží naději s pohledem na vodu Petr Svoboda.

Tomáš Kohout, Tereza Jelínková, David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme