Překážkář Svoboda postoupil po protestu do semifinále MS, kladivářka Králová skončila

Překážkář Petr Svoboda se po šesti letech dramaticky vrátil na mistrovství světa. V Pekingu sice ulil start v rozběhu na 110 metrů překážek stejně jako Američan Ronnie Ash, ale jury uznala protest české výpravy a Svobodu posunula do semifinále. Naopak šampionát v Pekingu skončil pro kladivářku Terezu Královou, která byla v kvalifikaci na předposledním třicátém místě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Překážkář Petr Svoboda byl nejdříve na MS diskvalifikovaný, ale pak uspěl s protestem a postoupil rovnou do semifinále

Překážkář Petr Svoboda byl nejdříve na MS diskvalifikovaný, ale pak uspěl s protestem a postoupil rovnou do semifinále | Zdroj: ČTK

Doslova rozlícený odcházel z atletického oválu Petr Svoboda. Na světový šampionát se vrátil po šesti letech po velkých zdravotních problémech, kdy málem přišel o nohu, a teď měl skončit, aniž by odstartoval. Mezi sprškou peprných slov vysvětloval, co ho tak rozčílilo.

„Ani jeden jsme nezvedli ruce, podle nových pravidel nás nemůžou diskvalifikovat. Ani Ronnieho Ashe, ani mě,“ mluvil český atlet i za Američana Ashe, který byl ve stejném rozběhu diskvalifikován ještě před Svobodou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Drama se šťastným koncem prožil na MS v Pekingu Petr Svoboda. Kvůli předčasnému startu byl diskvalifikován, po protestu ale byl zařazen do semifinále

Oba sice měli podle zátěžových bloků startovní reakci rychlejší, než je povolená jedna desetina sekundy, ale atlet se může pohnout a důležité je, aby neztratil kontakt s podložkou, což se nestalo. Navíc českého rekordman rozhodilo i dlouhé dohadování Ashe s rozhodčími.

„Nevím, co ti Američané mají za zvyk tam pořád stát a řešit to, že tam budou prostě ty lidi otravovat. Já to nechápu, je to nesportovní chování. Když se jednou uliju, tak jdu přece pryč a ne, že tam budu stát a otravovat lidi,“ zlobil se Svoboda.

Američan Ash, tak připomněl scénku ze světového šampionátu v roce 2003 v Paříži, kdy si jeho krajan Jon Drummond na hladké stovce lehl po ulitém startu do dráhy a snad stokrát zopakoval, že se nepohnul.

A protože si byl Petr Svoboda jistý tím, že pravidla neporušil, duchapřítomně hledal pomoc namísto toho, aby se dohadoval přímo na dráze. „Musím někoho najít. Máme půl hodiny do skončení. Takže musím…,“ omlouval se za rychlé chůze Svoboda, který věděl, že mu moc času na podání protestu nezbývá.

Nakonec to stihl a vyplatilo se mu to. Česká výprava v čele s bývalým trojnásobným mistrem světa Tomášem Dvořákem po zhlédnutí videa podala oficiální protest a jury jí dala za pravdu. Uznala, že pochybili rozhodčí na ploše.

„Před pár lety došlo ke změně pravidel v tom smyslu, že nestačí jen verdikt měřicího zařízení pro ulité straty, ale že závodník nesmí vyvinout tendenci se hýbat dopředu. A Petr neopustil prsty svých rukou startovní čáru na rozdíl od svých soupeřů. Takže on se do bloků zapřel dřív, ale nevystartoval. Takže tam sám startér uznal svoji chybu,“ vysvětlil v České televizi šéftrenér českých atletů Tomáš Dvořák.

Ve čtvrtek ve 13 hodin a 5 minut tak odstartuje český překážkář do prvního, výjimečně devítičlenného semifinále v první dráze.

Králová neprošla z kvalifikace

Naopak pro kladivářku Terezu Královou šampionát v Pekingu skončil poté, co obsadila ve své kvalifikační skupině předposlední místo hodem dlouhým 61,39 metru.

„Moc jsem chtěla, aby mi vyšel aspoň jeden pokus, ale chytla jsem se až posledním, který jsem těsně trefila do sítě. Čekala jsem trochu na zázrak,“ uvedla s tím, že letos ji v sezoně provází zranění paty. „A to tréninkové manko, co mám, se nedá dohnat. V závodě mě to omezuje, nedá se to,“ přiznala.

Kladivářka Tereza Králová neprošla na MS v Pekingu z kvalifikace | Foto: ČTK/AP

Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme